Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To nie tylko radosne oczekiwanie, ale również rewolucyjne zmiany, które nie pozostają bez wpływu na nasze ciała.

Nic więc dziwnego, że wiele pań martwi się o stan swojej skóry po ciąży. Tym bardziej, że zmiany hormonalne sprawiają, że problemy mogą pojawić się nie tylko w okolicy brzucha, choć oczywistym jest, że to właśnie skóra na brzuchu poddana zostaje najcięższej próbie. Na szczęście, odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że twoje ciało nadal będzie wyglądało idealnie.

Co dzieje się ze skórą podczas ciąży?

Ze skórą w ciąży dzieje się naprawdę wiele. Przede wszystkim, wraz z rozwojem dziecka narażona jest ona na coraz silniejsze rozciąganie. To jednak nie wszystko. Problemem są bowiem również zmiany hormonalne jakie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety. Sprawiają one, że gruczoły łojowe zwalniają swoją pracę. Może doprowadzić to do stanu przesuszenia skóry, która staje się cieńsza, mniej odporna na urazy oraz sucha i swędząca. Prawidłowa pielęgnacja skóry w ciąży powinna więc polegać zwłaszcza na jej odżywianiu i nawilżaniu.

Jakie kosmetyki wybierać w ciąży?


Obecnie wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży jest niezwykle szeroki. Dzięki temu każda z nas może wybrać to, czego potrzebuje. Warto jednak pamiętać, że ciąża to wyjątkowy okres, w którym powinnyśmy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Dlatego też warto sięgać przede wszystkim po kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży, które w swoim składzie zawierają naturalne wyciągi z roślin oraz minerały. Unikajmy preparatów, które mają w swoim składzie silne substancje zapachowe, parabeny czy barwniki. Nie wpływają one na skuteczność kosmetyku a mogą zaszkodzić.

W ciąży warto unikać preparatów z kwasami owocowymi, które mogą dodatkowo podrażniać skórę i doprowadzić do powstawania przebarwień.

Jak często stosować ulubione preparaty?


Odpowiedzią na pytanie “jak pielęgnować skórę w czasie ciąży?” jest stwierdzenie, że należy to robić regularnie. To właśnie systematycznie stosowane kosmetyki mogą przynieść oczekiwane przez przyszłą mamę efekty. I tak - balsam nawilżający oraz krem przeciwko rozstępom należy stosować każdego dnia po wieczornej kąpieli. Podobnie krem nawilżający na twarz. Bardziej inwazyjne zabiegi takie jak np. peelingi należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu.

Rozstępy - czy można ich uniknąć za pomocą domowych metod?


Rozstępy to jeden z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Szybkie rozciąganie się skóry może przyczynić się do powstania nieestetycznych “pęknięć” nie tylko na brzuchu, ale również na piersiach, pośladkach, udach i ramionach. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży może nas przed tym uchronić. Poza specjalistycznymi kremami i balsamami możesz wypróbować również domowe metody. Skuteczny jest naprzemienny masaż ciepłą i zimną wodą, delikatne peelingi z płatków owsianych lub drobnej soli a także smarowanie skóry np. olejem kokosowym.

Podsumowując, każda przyszła mama ma szansę na to, by cieszyć się idealnym stanem skóry zarówno w ciąży, jak i po jej zakończeniu. Pamiętaj jedynie o tym, jak ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków oraz regularność w ich stosowaniu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem.