Już w 15 minut po wysiłku organizm zaczyna domagać się pełnowartościowego posiłku. Sprawdź, co zjeść po treningu, żeby pomóc w odbudowie i regeneracji zmęczonych mięśni.

Odżywianie się a trening

Chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową albo poprawić wydolność organizmu? Same ćwiczenia to często za mało, aby osiągnąć wymarzony efekt. Problem nadmiernego skupiania się na treningu siłowym, przy jednoczesnym ignorowaniu innych czynników, jest popularny wśród stałych bywalców siłowni. Nawet dobrze skonstruowany plan treningowy nie zbliży cię do twojego celu, jeśli zaniedbasz inne aspekty funkcjonowania, np. to, jak ważny jest odpoczynek lub odpowiednia dieta. Dlatego jeśli ćwiczysz już od wielu miesięcy, ale czujesz, że nie posuwasz się do przodu to najwyższy czas na analizę zgubnych nawyków żywieniowych.

Pokarmy, które spożywasz są równie ważne jak regularny trening. Dobrze dobrana dieta, bogata w mikroskładniki, witaminy i minerały, jest niezbędna do rozwoju mięśni i wpływa na efektywność ćwiczeń. To, co jemy – zwłaszcza po treningu – odpowiada za regenerację naszego ciała i wtórnie wpływa na wzrost siły mięśniowej. Zbilansowane odżywianie w połączeniu z ćwiczeniami to nie tylko idealny plan na silne i wytrzymałe mięśnie, ale także na mądre (i skuteczne!) odchudzanie.

Węglowodany i białko, czyli co zjeść po treningu

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed tobą po ćwiczeniach fizycznych jest dostarczenie substancji odżywczych, dzięki którym przyspieszysz proces budowy i regeneracji mięśni. Po treningu zmęczone ciało łaknie jedzenia. Jeśli nie otrzyma energii z pożywienia, pobierze białko i węglowodany zgromadzone w tkankach mięśniowych. Proces „spalania mięśni” zaczyna się już ok. 2 godziny po wysiłku, dlatego tak ważne jest szybkie uzupełnienie niedoborów w organizmie.

Zastanawiasz się, co zjeść po treningu? Postaw na pokarmy bogate w pełnowartościowe białko, które odbuduje włókna mięśniowe i szybki zastrzyk energii w postaci węglowodanów. A zatem najlepiej sprawdzą się posiłki złożone z ryb, chudego mięsa, jogurtu naturalnego, jajek czy twarogu uzupełnione o źródła glukozy – owoce, pieczywo razowe i makarony pełnoziarniste. Zupełnie odstaw natomiast tłuszcze, które osłabiają proces wchłaniania drogocennych składników – białek i węglowodanów.

Co zjeść po treningu, kiedy chcesz zrzucić wagę

Rezygnacja z posiłku po ćwiczeniach jest jednym z największych błędów, który popełniają ludzie na diecie. Jak podkreślają dietetycy sportowi, racjonalne odżywianie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie wymarzonej sylwetki i nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej. Jedzenie, które spożywasz po wysiłku jest w pełni wykorzystywane do regeneracji mięśni i nie przyczynia się do tycia! Klucz tkwi w zachowaniu odpowiednich proporcji. Po porannych ćwiczeniach warto zadbać o dostarczenie pełnowartościowego posiłku białkowo-węglowodanowego (w stosunku 4:1), popołudniu dobrze sprawdzi się np. koktajl proteinowy. Jeśli ćwiczysz wieczorem, postaw na niskokaloryczny i lekkostrawny posiłek, który zjesz najlepiej 1,5-2 godziny przed snem.

Po treningu możesz śmiało sięgnąć np. po:

  • Ryż brązowy, pierś z kurczaka z warzywami
  • Sałatkę z tuńczykiem
  • Jogurt naturalny z owocami
  • Makaron razowy z grillowanym łososiem
  • Kanapkę z chleba razowego z twarożkiem, jajkiem i chudą szynką

Jak osiągnąć sukces? Ćwicz i jedz z głową

Pracując nad swoim celem, nie możesz zapomnieć, jak ważne w całym procesie jest racjonalne odżywianie. Intensywny trening osłabia stawy, kości i mięśnie oraz powoduje utratę cennych mikro- i makroelementów. Twoim zadaniem jest dostarczenie niezbędnych kalorii po wysiłku i pomoc w regeneracji organizmu. Tylko w ten sposób – słuchając potrzeb i współpracując ze swoim ciałem –wypracujesz formę i zachowasz zdrowie na dłużej.