Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na alergie. Dodatkowo skóra w tym obszarze ma słabsze krążenie krwi oraz limfy co objawia się powstawaniem tzw. worków pod oczami. Obszarem na twarzy, który najszybciej traci jędrność jest właśnie skóra w okolicach oczu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zminimalizować oznaki upływającego czasu i zmęczenia, zredukować opuchnięcia, zasinienia oraz zmarszczki. W pielęgnacji skóry pod oczami ważny jest zarówno sposób nakładania kremów, jak również odpowiedni wybór kosmetyków.

Dlaczego powinno się stosować krem pod oczy?

Skóra pod oczami różni się strukturą od skóry w innych miejscach na naszej twarzy. Dlatego na okolice oczu nakładamy krem o innym składzie, niż na resztę twarzy. Grubość skóry w okolicach oczu wynosi około 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach jest kilkakrotnie grubsza. Wiąże się to z  jej większą delikatnością, reaktywnością oraz przepuszczalnością dla substancji zawartych w kosmetykach. Cieńsza skóra w  okolicy oka wiąże się również z szybszym pojawianiem się w tych okolicach zmarszczek. Zarówno tych, które wynikają z odwodnienia, mimicznych oraz posłonecznych. Okolice oka to miejsce, gdzie mamy styczność z błonami śluzowymi. Kiedy niestarannie rozprowadzimy kosmetyk na powiece może się on dostać do oka. Prowadzi to często do podrażnienia, opuchnięcia czy zaczerwienienia spojówek.

W kremach pod oczy unikamy substancji, które zapychają pory naszej skóry

W okolicach oczu gruczoły łojowe są płyciej umiejscowione, niż w pozostałych obszarach twarzy. Dlatego łatwo doprowadzić do zaczopowania ujść tych gruczołów i pojawienia się prosaków. Objawiają się one jako "kuleczki”  w kolorze skóry, o wielkości główki od szpilki. W celu ich usunięcia potrzebna jest wizyta u dermatologa. Prosaki są usuwane poprzez nakłucie i wyciśnięcie. Zabieg ten musi być wykonany u dermatologa, ponieważ trzeba to zrobić w odpowiednich warunkach sanitarnych. Niestety, po zabiegu może dojść do powstania blizn lub przebarwień.  

Warto więc unikać kremów z substancjami, które zapychają ujścia gruczołów łojowych i przyczyniają się do powstawania prosaków. Takimi substancjami komedogennymi są: parafina  (Paraffinum, Parafinum liquidum, Mineral Oil), wazelina (Petrolatum), silikony (substancje kończące się na -thicone, np. Dimethicone lub -siloxane, np. Cyclopentasiloxane).

Kremy pod oczy powinny różnić się od kremów do pozostałej części twarzy.

Kremy pod oczy powinny zawierać odpowiednio dobrane składniki aktywne. Niektóre oleje, ekstrakty roślinne lub zioła mogą być za mocne do stosowania w okolicy oka. Ważne jest również odpowiednie stężenie tych składników w kremach. Dodatkowo w kremach pod oczy powinny znaleźć się substancje o działaniu łagodzącym, zmniejszającym zaczerwienienia czy opuchliznę oczu. Konsystencja kremu pod oczy powinna wpływać na jego dobrą wchłanialność. Krem pod oczy powinien wchłonąć się całkowicie bez pozostawienia filmu na skórze. Jednocześnie powinien dobrze nawilżać cerę, bez pozostawienia suchej skóry w okolicy oka.

Składniki dobrego kremu pod oczy:

  • D-pantenol. Jest to prowitamina witaminy B5. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia skóry. Dodatkowo chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia.
  • Alantoina. Jest pochodną mocznika. Regeneruje, przyspiesza odnowę i ułatwia gojenie uszkodzonego naskórka. Posiada właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry. Dobrze nawilża, wygładza i zmiękcza skórę.
  • Ekstrakty z rumianku, aloesu lub nagietka. Działają łagodząco i nawilżająco.
  • Ekstrakty z kasztanowca, lipy, cyprysa, kokoryczki. Uelastyczniają naczynia krwionośne. Zapobiegają ich pękaniu oraz redukują obrzęki.
  • Ekstrakty ze świetlika łąkowego, szałwii, pietruszki lub  arniki. Zapobiegają powstawaniu obrzęków oraz rozjaśniają cienie pod oczami.
  • Ekstrakt z bławatka. Stanowi bogate źródło flawonoidów, soli mineralnych, kwasów organicznych i witaminy C. Działa kojąco, przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia.
  • Ekstrakty z siemienia lnianego, ryżu. Łagodzą i zmniejszają  podrażnienie skóry. Dodatkowo mają działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe.
  • Ekstrakty z herbaty i kawy. Posiadają silne działanie antyoksydacyjne. Chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu opóźniają proces starzenia się skóry.

Jak nakładać krem pod oczy?

Przed nałożeniem kremu należy wykonać dokładny demakijaż. Krem pod oczy powinien być pierwszym kosmetykiem, który nakładamy na oczyszczoną twarz. Przed nałożeniem kremu dobrze jest wykonać delikatny masaż w okolicy oczu. Pobudzi on mikrokrążenie w skórze oraz poprawi jej napięcie.  Masaż również wpłynie na szybsze i lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w kremie.

Kremu pod oczy nie rozcieramy na skórze, tylko delikatnie go wklepujemy. W trakcie aplikacji kremu pod oczy trzeba uważać, aby nie nałożyć go za blisko linii dolnych rzęs lub w wewnętrznych kącikach oka. Tak nałożony krem może przedostać się do oczu i wywołać łzawienia oraz zaczerwienienie.  Skóra pod oczami jest bardzo cienka dlatego jest w stanie wchłonąć aplikowany krem niżej, w okolicach kości policzkowej. Nakładając krem pod oczy trzeba pamiętać, aby  nałożyć go również na skórę górnych powiek oraz na boki twarzy, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki..

Krem powinno się nakładać punktowo serdecznymi palcami, ponieważ mają najmniejszą siłę nacisku. Aplikując krem kierujemy się od zewnątrz do wewnątrz (pod oczami) oraz w odwrotną stronę na łuku brwiowym. Krem należy nakładać delikatnymi ruchami rano i wieczorem.