Termolifting, czyli lifting skóry bez skalpela to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Pozwala w szybki i bezbolesny sposób ujędrnić i poprawić kondycję skóry. Termolifting pobudza wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych, wygładza skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Metoda ta stanowi doskonałą alternatywę dla chirurgii plastycznej.

Jak przebiega zabieg termoliftingu?

Z wiekiem w skórze właściwej ubywa włókien kolagenowych i elastynowych. Włókna te stanowią rusztowanie dla naszej skóry. Dodatkowo na przestrzeni lat struktura kolagenu staje się nieuporządkowana. Dochodzi również do rozciągnięcia włókien kolagenowych. Celem termoliftingu jest podgrzanie głębokich warstw skóry. Dobór odpowiedniej temperatury wpływa na napinanie się włókien kolagenowych. Pod wpływem termoliftingu fibroblasty zostają pobudzone do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne. W ten sposób zostaje poprawione odżywienie i utlenienie skóry. Efektem tego procesu jest jędrniejsza skóra oraz spłycenie zmarszczek. W termoliftingu wykorzystywane są różne technologie. Godny polecenia jest termolifting za pomocą fal radiowych RF (frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa).

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg ten wykonywany jest za pomocą głowicy wyposażonej w mikroigły, które wprowadza się na pożądaną głębokość skóry (od 0,5 do 3,5 mm). Kiedy igły osiągają ustaloną głębokość, emitowany jest impuls pola radiowego, który bardzo silnie i krótko nagrzewa tkanki wokół ostrzy igieł. Po emisji fali, igły natychmiast wycofują się ze skóry. Nie dochodzi do oparzenia skóry. Do stworzenia igieł wykorzystuje się specjalną technologię, dzięki czemu naskórek jest zabezpieczony przed oparzeniem. Podczas zabiegu dochodzi jedynie do częściowego uszkodzenia struktury skóry, po czym zostaje uruchomiony proces regeneracji i powstawania nowej tkanki o prawidłowej budowie. Głębokość nakłucia oraz temperaturę z jaką ogrzewamy tkankę reguluje się zgodnie ze wskazaniami terapeutycznymi. Dzięki temu zabieg jest bardzo precyzyjny, efektywny oraz bezpieczny.

Siła synergii termoliftingu RF

Synergia jest kluczem do sukcesu wielu terapii. Połączenie zabiegów daje wielokrotnie lepszy efekt niż wykonywanie ich osobno. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to połączenie dwóch  znanych wcześniej zabiegów – radiofrekwencji (RF) i mikronakłuwania. Działając tak połączonymi bodźcami jesteśmy w stanie pobudzić fibroblasty do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Działanie obydwu metod aktywuje także krążenie, co pozwala uzyskać przyspieszony metabolizm oraz lepsze odżywienie tkanek miejsca zabiegowego.

1. Radiofrekwencja RF (ogrzewanie tkanek).

Zabieg ten polega na mocnym ogrzaniu skóry właściwej, za pomocą fal elektromagnetycznych, które mają częstotliwość fal radiowych (RF). Ogrzewanie skóry właściwej do temperatury 45-60º C pobudza procesy naprawcze. Ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury, ponieważ zbyt niska nie wywoła pożądanego przez nas efektu, natomiast stosując wyższą temperaturę można doprowadzić do nekrozy czyli martwicy tkanek. W pierwszym etapie silnego ogrzewania skóry właściwej dochodzi do dezintegracji struktury kolagenu. Objawia się to rozerwaniem niektórych wiązań krzyżowych kolagenu oraz skróceniu włókien kolagenowych. W wyniku tych zdarzeń zaraz po zabiegu ogrzewającym tkanki zauważa się zwiększone napięcie skóry. Jednocześnie w wyniku ogrzewania skóry właściwej dochodzi do wzmożonej produkcji białek szoku cieplnego (HSP), co powoduje wzmożoną regenerację i przebudowę włókien kolagenowych.

2. Mikronakłuwanie (samoregeneracja)

Wykonując mikronakłuwanie za pomocą mikroigieł uszkadzamy tkankę. Dochodzi wtedy do jej pobudzenia i uruchomienia naturalnych systemów regeneracyjnych skóry. Dzięki temu w miejsce starych tkanek powstają nowe, które charakteryzują się prawidłową budową. Mikronakłucia pobudzają  górne warstwy skóry do regeneracji. Po zabiegu skóra jest gładka, promienna i ma wyrównany koloryt. 

Efekty termoliftingu

Po zabiegu skóra może być przez około 24 godziny trochę zaczerwieniona. Zaraz po zabiegu następuje obkurczanie się włókien kolagenowych co powoduje, że skóra staje się bardziej napięta. Przez kilka następnych tygodni (do 3 miesięcy) po zabiegu dochodzi do wzmożonej produkcji nowego kolagenu. Efektem tych zdarzeń jest:

 • zwiększenie elastyczności i napięcia skóry
 • poprawa owalu twarzy, podniesienie policzków i powiek
 • zmniejszenie cieni i worków pod oczami
 • spłycenie zmarszczek
 • wygładzenie blizn i rozstępów
 • wygładzenie fałd nosowo-wargowych
 • poprawa napięcia skóry brzucha po ciąży
 • wyrównanie kolorytu skóry

Przeciwskazania do stosowania termoliftingu:
 • nadciśnienie
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • rozrusznik serca
 • choroby zakaźne
 • tendencje do powstawania blizn oraz keloidów
 • stany zapalne skóry
 • epilepsja
 • cukrzyca
 • nowotwór
 • ciąża i karmienie piersią
Termolifting za pomocą  fal radiowych RF to jedna z najnowocześniejszych metod terapeutycznych w medycynie estetycznej. Jest to metoda mniej inwazyjna od laseroterapii. Bazuje na naturalnej stymulacji procesów fizjologicznych skóry. Już jeden zabieg daje widoczny efekt jednak  jest on uzależniony od kondycji skóry oraz  jej zdolności regeneracyjnych. Zaletą tego zabiegu jest niewielka inwazyjność, możliwość wykonywania przez cały rok, jak i stosunkowo krótki czas gojenia.