
Oczyszczanie twarzy poprawia krążenie i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby skóra była czysta i zadbana.
Krok pierwszy: demakijaż
Pierwszym etapem jest oczyszczenie twarzy z makijażu. Można użyć w tym kroku płynu micelarnego, olejku lub mleczka. Nie kończymy oczyszczania twarzy na tym etapie. Płyn micelarny nie oczyści skóry dogłębnie, ponieważ nie wnika głęboko w pory. Funkcją płynu micelarnego jest jedynie powierzchowne oczyszczenie skóry.Kosmetyki do demakijażu powinny posiadać niewielką ilość substancji myjących. Dzięki temu możemy zmyć z powierzchni skóry makijaż, bez naruszania jej bariery hydrolipidowej.
Krok drugi: oczyszczanie dogłębne
Po usunięciu makijażu z powierzchni naszej skóry pory zostają odsłonięte i możemy wtedy przejść do ich oczyszczenia. W tym kroku można użyć żelu, pianki lub mleczka.Unikamy w składzie kosmetyków agresywnych substancji myjących takich jak:
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
- Sodium Laureth Sulfate (SLES)
- Magnesium Laureth Sulfate (MLS)
- Sodium Coco Sulfate (SCS)
- Ammonium Lauryl Sulfate (ALS).
- Coco-Glucoside
- Sodium Cocoamphoacetate
- Decyl Glucoside
- Cocamidopropyl Bataine.
Nie wyciągniemy tego, co zalega głęboko w porach jedynie za pomocą przetarcia twarzy płatkiem nasączonym kosmetykiem oczyszczającym. W dogłębnym oczyszczaniu skóry ważne jest, aby ją masować podczas mycia. Pod wpływem masażu wytwarza się ciepło, dzięki czemu pory się otwierają. Dopiero wtedy kosmetyk myjący może wyciągnąć to, co w nich głęboko zalega. Masowanie twarzy powoduje lekkie, niemal niewyczuwalne rozgrzanie tkanki i nie będzie zagrażać cerze naczynkowej.
Dogłębne oczyszczenie porów wpływa na eliminację niedoskonałości cery oraz czopowania ujść gruczołów łojowych. Dodatkowo skóra, która jest prawidłowo oczyszczona, lepiej wchłania substancje aktywne z aplikowanych kremów.
Krok trzeci: tonizowanie (wyrównywanie pH skóry)
Produkty, których używamy w tym etapie to tonik lub hydrolat. Niestety często ten krok jest pomijany. Trzeba pamiętać, że zawsze po użyciu detergentu pH naszej skóry zostaje zaburzone. Stosujemy więc tonik, aby przywrócić odpowiednie, lekko kwaśne pH skóry. Takie pH zabezpiecza skórę przed nadmiernym namnażaniem się na niej drobnoustrojów. Zapominając o tonizowaniu skóry możemy zauważyć wzmożony rozwój drobnoustrojów na naszej twarzy. Objawiać się to może wzmożonym wysypem pryszczy. Warto pamiętać, że stosowanie toniku jest niezwykle ważne w zapobieganiu powstawania dolegliwości dermatologicznych czy przewlekłego trądziku. Tonik będzie dodatkowo ulepszał przenikanie substancji aktywnych w kremie, który nakładamy na twarz po jej oczyszczeniu.Oczyszczanie twarzy za pomocą olejów -metoda OCM
Metoda ta sprawdza się przy każdym rodzaju cery. Jest bezpieczna i nieinwazyjna. OCM pozwala na oczyszczenie twarzy bez naruszania jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Polega na rozpuszczeniu kosmetyków kolorowych, nadmiaru sebum, kurzu i pyłu w mieszance olejów. OCM umożliwia zarówno zmycie makijażu jak i dogłębne oczyszczenie skóry. Dlatego nie musimy stosować przed OCM płynu micelarnego. Oczyszczanie twarzy za pomocą olejów również wykonujemy rano i wieczorem.Przykłady mieszanek olejów do OCM
- Dla skóry tłustej: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego (do wyboru: z zielonej kawy, z nasion arbuza, z pestek bzu czarnego, z pestek winogron, sojowy, słonecznikowy, sezamowy ,z orzechów laskowych, konopny, lniany, z czarnuszki, jojoba).
- Dla skóry mieszanej i normalnej: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego (do wyboru: z pestek truskawki, z pestek malin, z zielonej kawy, ryżowy, z ogórecznika lekarskiego, z pestek winogron, słonecznikowy, kukurydziany, sezamowy, ze słodkich migdałów).
- Dla skóry suchej: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego (do wyboru: z pestek malin, z wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego, z pestek dyni, oliwa z oliwek, z orzechów makadamii, arganowy, z awokado, z pestek śliwki).