Kilka informacji na temat chleba
Obecnie pieczywo stanowi podstawę codziennej diety człowieka. Chleb jest najczęściej kupowanym produktem w Polsce. Przeciętna konsumpcje w ciągu roku wynosi około 67 kg pieczywa na osobę. Półki w piekarniach i supermarketach uginają się pod ciężarem pięknie wypieczonych bochenków, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie Najpopularniejszym pieczywem w Polsce jest tzw. „biały chleb” czyli chleb z mąki pszennej. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego śniadania, drugiego śniadanie i kolacji.Dlaczego warto zrezygnować z chleba w codziennym jadłospisie?
Nie da się ukryć, że pszenne pieczywo nie jest sprzyjające w procesie redukcji masy ciała, gdyż charakteryzuje się wysokim indeksem glikemiczny, co oznacza, że szybko podnosi poziom cukru we krwi. W konsekwencji będzie to oznaczać niepożądany wzrost insuliny, anabolicznego hormonu, wpływającego na syntezę kwasów tłuszczowych, a więc odkładania się tkanki tłuszczowej. Nie jest więc wskazany przy wielu schorzeniach takich jak cukrzyca czy insulinooporność.A co z „ciemnym” pieczywem? Niestety sam kolor nie gwarantuje, że kupujemy zdrowy produkt. Moda na ,,ciemne'' pieczywo jest coraz bardziej powszechna. Niestety wykorzystują to również producenci i dają nam propozycje pozornie zdrowych, ciemnych wypieków a w rzeczywistości w składzie mają cukier, karmel czy syrop glukozowo – fruktozowy. Co 12. piekarnia w Polsce wykorzystuje do wypieków karmel amoniakalny i amoniakalno-siarczynowy. Substancje te w nadmiarze są szkodliwe dla zdrowia, mogą m.in. wywoływać nadpobudliwość i szkodzić na żołądek. Dlatego przy kupnie pieczywa zawsze czytajmy etykiety!
Warto również zrezygnować z chleba aby po prostu urozmaicić swój codzienny jadłospis. Jeżeli spożywamy chleb w 2 lub więcej posiłków to rezygnacja z niego spowoduje, że staniemy się otwarci i kreatywny w kuchni.
Ale.., że śniadanie bez chleba? Poznaj zamienniki pieczywa
Zamienniki dla chleba będą zależały od przyczyny, dla której go ograniczamy. Zupełnie inne zamienniki będę dla osób chorych na celiakie, a dla osób pragnących urozmaicić swój jadłospis. Najtrudniejsze wydaje się zrezygnowanie z pieczywa na śniadanie lub lunch, gdyż niezwykle łatwo, prosto i szybko przygotować dzięki niemu dania, szczególnie na wynos. Więc co wybrać na śniadanie zamiast chleba na dobre rozpoczęcie dnia?- Omlety, frittaty czy pełnoziarniste pancakes – czyli jajka w roli głównej
- Jaglanki, komosanki, ryżanki – czyli zdrowsza wersja królowej śniadań – owsianki
- Smoothie/soki/koktajle owocowo – warzywne – czyli idealne śniadanie dla miłośników snu.
Lunch w pracy bez kanapek? Czemu nie?
Tosty, kanapki, bułki – tak wygląda 80% posiłków Polaków w pracy. A przecież tu także mamy sporo możliwości!- Pieczone lub surowe warzywa z dipem
- Pasztety/chlebki lub muffinki warzywne
- Papier ryżowy z warzywami lub owocami
A co jeść zamiast kanapek na koniec dnia?
Zazwyczaj na kolację wybieramy to samo co na śniadanie, czyli chleb. W roli ostatniego posiłku świetnie sprawdzą się dania lekkostrawne, bez smażonych produktów czy ostrych przypraw. Oczywiście kolacja będzie zależała od tego co zjedliśmy na wcześniejsze posiłki. Warto aby posiłki się nie dublowały! Dlaczego? Bo w każdej najważniejsza jest różnorodność! Oto kilka propozycji.- Wafle ryżowe – czyli najbliższa alternatywa pieczywa dla chlebożerców!
- Tortilla z warzywami
- Zupa – czyli królowa polskiego stołu!
Autor artykułu: Adrianna Tucholska - dietetyk, specjalista PrimaLife
----------------------
Więcej inspiracji i pomysłów na zdrowe posiłki znajdziesz w Planie Primalife