Mikro- i makroelementy na start
Przede wszystkim w procesach oczyszczania bardzo pomocne są mikroelementy i makroelementy zawarte w produktach spożywczych. Do najbardziej znanych z tych właściwości należą selen i cynk.Selen to mikroelement wchodzący w skład większości enzymów w organizmie. Enzymów, które są odpowiedzialne także za metabolizowanie składników odżywczych oraz usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z ciała człowieka. Jednym z takich enzymów jest peroksydaza glutationowa – najbardziej znana z tego, że usuwa wolne rodniki z organizmu (czyli cząsteczki odpowiedzialne za procesy starzenia się, niszczenia i śmierci komórek ciała człowieka). Selen jest istotnym elementem budulcowym peroksydazy glutationowej. Ale to nie wszystko. W badaniach wykazano, że ten mikroelement może także bezpośrednio wiązać cząsteczki kadmu – składnika między innymi spalin samochodowych. Dzięki temu są one łatwiej wydalane z organizmu lub nawet nie są w tak wysokim stopniu do niego wchłaniane.
Jakie produkty zawierają selen i warto je uwzględnić w „diecie oczyszczającej”? To przede wszystkim orzechy brazylijskie – wystarczy ich jedna garstka dziennie (około 50 gramów), by pokryć zapotrzebowanie na ten mikroelement w 100%. Do innych dobrych źródeł selenu należą: mięso drobiowe, ryby, grzyby, produkty zbożowe z pełnego ziarna.
Cynk to drugi z ważnych w procesach oczyszczania mikroelementów. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności wolnych rodników i tym samym zmniejszaniu stresu oksydacyjnego. Wysoki poziom stresu oksydacyjnego w komórkach wiąże się z większym ryzykiem procesów zapalnych a także nowotworów. W tym nowotworów dotykających wątrobę czy nerki – i wówczas znacznie obniżających zdolności detoksykujące ciała człowieka. Jednak to nie wszystko. Cynk podobnie, jak selen – także jest składnikiem enzymów wspomagających oczyszczanie organizmu, a ponadto tworzy on związki zwane metalotioneinami. Odpowiadają one za neutralizowanie szkodliwych cząsteczek metali ciężkich dostających się do organizmu i/lub za zmniejszanie ich wchłaniania. Cynk znajdziemy przede wszystkim w: mięsie (podrobach), rybach, ostrygach, strączkach. Zawierają go też produkty odzwierzęce, jak jaja, produkty mleczne. Dobrym jego źródłem są też pestki dyni i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Błonnik dla poprawy oczyszczania
Błonnik, a szczególnie jego niektóre rodzaje – pektyny i beta-glukany – doskonale wspomagają oczyszczanie organizmu. Cząsteczki błonnika mogą bowiem wiązać jony metali ciężkich w jelicie, przez co metale te zostają zdezaktywowane i nie mogą już oddziaływać szkodliwie na organizm. Związane przez błonnik jony metali takich, jak na przykład ołów, stront, rtęć, bar, są następnie usuwane z organizmu wraz z kałem. Pektyny znajdziemy przede wszystkich w owocach cytrusowych (dokładniej w białych częściach miąższu tych owoców), natomiast źródłami beta-glukanów są otręby, płatki pełnoziarniste, ziarna zbóż.Witaminy z grupy B – dla dodatkowego detoksu
Co jeszcze warto dołączyć do diety wspomagającej detoksykację organizmu, to źródła witamin z grupy B. Są to takie produkty, jak pełnoziarniste zboża i ich przetwory, nasiona roślin strączkowych, orzechy, produkty mleczne, a także algi, glony, soja. Wykazano, że witaminy z grupy B mogą wspomagać pracę wątroby, chroniąc hepatocyty (komórki tego narządu) przed działaniem szkodliwych cząsteczek metali ciężkich i ksenobiotyków (związków toksycznych dla organizmu). Witaminy z grupy B, a dokładniej witamina B2 bierze udział w regulowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za usuwanie metabolitów substancji toksycznych z ciała człowieka. Warto też wspomnieć, że witaminy te mogą wspomagać usuwanie arsenu wraz z moczem.Jak widać, nie potrzeba specjalnych detoksów sokowych, zupowych albo głodówek w celu oczyszczenia organizmu. Wystarczy zdrowa, zbilansowana, różnorodna dieta, w której zwrócimy szczególną uwagę na podaż źródeł błonnika, cynku, selenu czy witamin z grupy B. A całą resztę zrobi dla nas nasz organizm.