Maszyny do ćwiczeń typu orbitrek można spotkać w każdym klubie fitness na strefie kardio, zaraz obok bieżni, rowerków i ergometrów wioślarskich. Jest to sprzęt przeznaczony do wzmacniania mięśni całego ciała oraz poprawy wytrzymałości. Jego największą zaletą jest bezpieczeństwo i łatwość obsługi, osoby początkujące bez problemu poradzą sobie zarówno z jego obsługą oraz nie nabawią się kontuzji. Orbitrek również cieszy się dużą popularnością w użytku domowym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu orbitreku oraz jak ćwiczyć, by w pełni wykorzystać potencjał tego sprzętu? 

Jaki sprzęt wybrać? 

Na rynku są tysiące modeli sprzętu sportowego, które w zależności od ilości funkcji, sposobu wykonania, jakości oraz firmy różnią się od siebie ceną od stosunkowo niskiej i przystępnej po bardzo wysoką. Przed podjęciem decyzji kupna orbitreka należy się zastanowić  na czym tak naprawdę nam zależy i czego oczekujemy od sprzętu.

Wybór pod względem systemu hamowania

Pierwszą kwestią wartą zastanowienia jest wybór systemu hamowania w orbitreku, czyli sposób w jaki zmienia się opór podczas ćwiczeń. Wyróżniamy orbitrek magnetyczny, w którym występuje pokrętło i w celu zwiększenia lub zmniejszenia obciążenia należy go użyć oraz orbitrek typu elektromagnetycznego gdzie system hamowania znajduje się w komputerze. W typie drugim obciążenie możemy zmieniać szybciej i szybciej odczujemy jego narastanie lub zmniejszenie niezbędne też jest gniazdko elektryczne w pobliżu, które zasili nasz sprzęt.

Orbitrek - z aplikacjami czy bez?

Wybór systemu hamowania niesie za sobą kolejne kwestie do zastanowienia tak jak ilość miejsca które mamy przeznaczone na nasz sprzęt- orbitrek magnetyczny najczęściej ma funkcję składania co zapewnia zajmowanie mniejszej powierzchni natomiast elektromagnetyczny jest masywniejszy i nie przestawimy go z taką łatwością z miejsca na miejsce. Orbitrek magnetyczny jest niezwykle prosty w obsłudze, poza pokrętłem do zmiany oporu nie posiada ekranu do monitorowania ilości spalonych kalorii, czasu trwania treningu, tętna czy wyboru zaprogramowanego treningu jeśli jest to niezbędne by orbitrek spełniał nasze wymagania musimy zdecydować się na ten elektromagnetyczny.
W sprzęcie elektromagnetycznym możemy połączyć się różnymi aplikacjami telefonu z orbitrekiem, kontrolować puls, wybrać jeden z wielu programów treningowych tj. interwał, kardio, odchudzanie i inne. Jak można się szybko domyśleć opcja druga zawsze będzie kosztowniejsza ze względu na dodatkowe opcje i możliwości.

Rozstaw stóp ma znaczenie 

Bez względu na to na który typ orbitreka się zdecydujemy bardzo ważną kwestią jest rozstaw nóg,  szerokość platform na których stoją nasze stopy musi być jak najmniejsza, jak najbardziej zbliżona do naturalnej formy ruchu jaką jest chodzenie czy bieganie.

Podsumowując, orbitrek magnetyczny jest tańszą opcją przede wszystkim ze względu na swoją prostotę i brak dodatkowych gadżetów, w jego użytkowaniu zaoszczędzimy również na prądzie i miejscu w mieszkaniu bo  możemy go swobodnie złożyć na mniejsze części. Jeśli zależy nam na zaprogramowanych już treningach, monitorowaniu dużej ilości parametrów jednocześnie lepiej wybrać orbitrek elektromagnetyczny, jednak trzeba pamiętać, że tego typu sprzęt  jest droższy, wymaga dużej ilości miejsca i bliskiej odległości gniazdka elektrycznego.