Masz wrażenie, że ostatnio czas w Twoim życiu znacznie przyspieszył? Chciałabyś lepiej i efektywniej zarządzać swoją energią? Czy tak modna i rozsławiona w ostatnim czasie równowaga życiowa jest w ogóle możliwa do osiągnięcia? Już dzisiaj poznaj 4 kroki, dzięki którym będziesz bliżej niej niż kiedykolwiek wcześniej.

O co chodzi z tą równowagą? Czy ona istnieje? Czy w ogóle jest osiągalna?

Korzystamy z coraz lepszych i wygodniejszych rozwiązań, więc jak to się stało, że nasz czas wolny gdzieś w tajemniczych okolicznościach „wyparował”? Po prostu zniknął? A my czujemy się przeciążeni natłokiem zadań. Przecież robimy wszystko szybciej, podwyższamy swoją skuteczność, a wiedza poradnikowa jest na wyciągnięcie naszej ręki. Jeden ruch i już możesz wiedzieć – jak być lepszą kochanką, bardziej troskliwą matką, dobrą przyjaciółką, kucharką, wieść lepsze życie. Są i będą okresy w Twoim życiu, w których trudno zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem osobistym. W miarę możliwości nie pozwalaj żeby trwały one długo. Niech będą na tyle krótkie żebyś utrzymywała „łączność” z naprawdę istotnymi sprawami.

Sam termin „work-life balance” oznacza równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. W niektórych wzbudza chęć i motywację do działania, w innych złość, jako nierealny do osiągnięcia ideał i raczej obciążający balast niż balans. Nie chodzi o to, żebyś od teraz z zegarkiem w ręku dzieliła swój dzień na czas poświęcany rodzinie oraz pracy. Chodzi raczej o Twoje poczucie harmonii i realizowanie się w różnych obszarach bez poczucia przytłoczenia.

Zdaj sobie sprawę z tego, że życie to kwestia wyborów

Nie bój się ich dokonywać. Nie możesz mieć WSZYSTKIEGO, to od Ciebie zależy JAK UKIERUNKUJESZ swoją energię.
Zjesz dzisiaj śniadanie, czy pośpisz dłużej? W który projekt w pracy zaangażujesz się bardziej? Do której godziny dasz „przepustkę” swojemu dorastającemu synowi? Zjesz zdrowy obiad, czy z wilczym głodem chwycisz to, co akurat masz pod ręką?

Zwróć uwagę na swoje ciało

Nasze organizmy to mądre, piękne maszyny. Nie da się ich po prostu nie używać, nawet jeśli Twój tryb życia jest siedzący.

Zwróć uwagę na swój sposób oddechu, na dolegliwości, które odczuwasz w ciele, napięcia mięśni. Jeśli takie są, jest to sygnał, że budując swoją równowagę życiową warto zacząć pracę właśnie od tego obszaru.

Nawet jeśli bardzo nie lubisz ruchu, to wskazana jest jego dzienna dawka, która pozwoli Tobie odreagować emocje i odnaleźć łączność ze swoim ciałem. Nie jesteśmy sklepem całodobowym, który bez żadnych konsekwencji może być zawsze i dla każdego czynny.

Daj sobie prawo do odmawiania

Jednym z wrogów w budowaniu równowagi jest nieumiejętność odmawiania. W przeważającej większości każdy z nas chce być pomocny, uznawany za miłego i otwartego. W rezultacie podejmujesz się mikro zadań, które zabierają Twój czas i energię, a w rezultacie niczego nie zrobisz dokładnie i do końca. Nie zadowolisz wszystkich. Kropka. Jedno jest pewne jeśli Ty sama nie będziesz świadomie wiedziała czego możesz się podjąć i co możesz zrobić, to bieg zdarzeń zrobi to za Ciebie.

„Jeśli sam nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za Ciebie” (za: G. McKeown, „Esencjalista”)

Wskazówka dla Ciebie:

Na początku trudność może sprawiać Tobie świadome odmawianie. Zanim odpowiesz, daj sobie czas, powiedz, że chcesz się zastanowić, przejrzeć swój kalendarz. Tym samym dasz sobie czas na ochłonięcie i zastanowienie się nad odpowiedzią. Nie będziesz z automatu wchodziła w wir zdarzeń i później tego żałowała, że zarywasz swój czas lub, że nie robisz czegoś na 100%, bo najzwyczajniej zabrakło Tobie na to czasu.

A może tak chwila bez technologii?

Każdego dnia w domu i w pracy atakują nas niezliczone ilości informacji, wyskakują powiadomienia, zalewają nas wiadomości od znajomych. Czy naprawdę przez 100% naszego czasu musimy być online? Niekoniecznie.

W ciągu dnia postaraj się spędzać godzinę, dwie bez social mediów i natychmiastowego odpowiadania na każdą przychodzącą wiadomość.

Pracuj blokami czasowymi – na czym to polega? To proste, określ sobie zadanie i czas na jego wykonanie, wyłącz telefon, zamknij komputer i wykonaj swój plan od początku do końca. Zobaczysz jak skoncentrowanie na jednej czynności pomoże Ci w szybkim i dokładnym realizowaniu zadania, potem odpocznij i przejdź do następnego.

Żebyś mogła osiągnąć harmonię i realizowała się w wybranych przez siebie obszarach w życiu ważne jest świadome wyłączanie bezrefleksyjnego trybu życia. Dawaj też sobie prawo do niedoskonałości.

Na ziemi nie znajdziesz chodzących ideałów, uwierz w to. Ci, których podziwiasz i którzy wydają Ci się doskonali, z pewnością też tacy nie są.

Jeśli masz czas wykonaj krótkie ćwiczenie i odpowiedz na poniższe pytania:

  • Czy czujesz różne dolegliwości w swoim ciele (napięcia mięśni, obolałe plecy, towarzyszące Tobie zmęczenie mimo przespania całej nocy)?
  • Czy zdarza się, że nie umiesz odmówić, pomimo tego, że będziesz musiała posiedzieć dłużej, poprzesuwać swoje sprawy?
  • Czy jesteś w stałym kontakcie ze światem? (mail, telefon, social media). Czy czujesz się zobligowana do tego żeby natychmiast odpisywać i odpowiadać
Jeśli na każde z pytań odpowiedziałaś „tak”, to jest dla Ciebie informacja, że warto popracować nad swoją równowagą i harmonią w życiu.