Nowy Rok wydaje się doskonałym momentem na zmiany. Noworoczne postanowienia robią więc chyba wszyscy. Rzucenie palenia, schudnięcie, większa aktywność fizyczna to tylko niektóre z nich. Jednak większość z nas nie potrafi ich dotrzymać.
Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych?
Według statystyk, aż 90% postanowień kończy się niepowodzeniem. Dlaczego tak się dzieje? W zdecydowanej większości chcemy natychmiast porzucić lub zmienić nawyki. Ich wyćwiczenie trwało niekiedy latami, z tego powodu trudno się ich pozbyć w ciągu jednej chwili. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale w zdecydowanej większości przypadków o wiele skuteczniejsza jest metoda małych kroków.
Lęk przed nowym
W momencie kiedy podejmujemy decyzję o zmianie - opuszczamy swoją strefę komfortu, co wiąże się w pewnym stopniu z utratą poczucia bezpieczeństwa. Polityka, metoda małych kroków, znana szerszej z filozofii kaizen, daje nam czas na przyzwyczajenie się naszego mózgu do nowych nawyków. Nie pojawia się wówczas strach charakterystyczny dla gwałtownych zmian.
Zmiana nawyków
Według przeprowadzonych badań średni czas potrzebny na zmianę nawyków poprzez zastosowanie metody małych kroków wynosi 66 dni. Po tym okresie nowe zachowania stają się już integralną częścią życia człowieka. Nie istnieje też coś takiego jak silna wola, której brakiem tłumaczymy często niedotrzymanie noworocznych postanowień. Za sukces lub porażkę jest bowiem odpowiedzialne przekonanie, że się tę wolę posiada, co także można wyćwiczyć.
Nauka samokontroli
Im częściej uda nam się wytrwać w danym (choćby najmniejszym) postanowieniu, tym mocniej utwierdzamy się w przekonaniu, że posiadamy silną wolę. Na tej samej zasadzie działa metoda małych kroków. Z czasem kontrola pewnych zachowań wchodzi człowiekowi w krew i stają się one dla niego zupełnie naturalne. Jednak także i tutaj można przesadzić. Niezbyt trafionym pomysłem jest jednoczesna zmiana kilkunastu nawyków. Jest bowiem bardzo trudna do realizacji, o ile w ogóle możliwa.