Życie w pędzie, stresie i zanieczyszczonym środowisku wywiera zły wpływ na naszą cerę, my sami też często popełniamy wiele błędów związanych z pielęgnacją. Nie dbamy o dobry sen, przez wiele godzin nosimy makijaż, lub nieprawidłowo go usuwamy. Zbyt intensywne opalanie na solarium, czy niewłaściwie dobrane preparaty mają zły wpływ na naszą skórę. Przede wszystkim jednak często nie odżywiamy się prawidłowo. Tymczasem prosta modyfikacja diety może w cudowny sposób pomóc w leczeniu problemów związanych z naszym zdrowiem.

Skóra to największy ludzki narząd, która stanowi barierę przed działaniem środowiska zewnętrznego. Nie jest to jednak jej jedyna rola w naszym organizmie, ponieważ odpowiada ona za bardzo ważne procesy regulacyjne. Zmiany skórne mogą być niezwykle kłopotliwe i wprawiać nas w zły nastrój, zwłaszcza jeśli zmiany te są widoczne dla innych. 

Jakie pokarmy należy włączyć do diety, aby polepszyć stan naszej skóry?

Pestki dyni

To prawdziwa bomba pod względem zawartości cynku, który bierze udział w wielu procesach hormonalnych. Do jego zadań należy kontrola funkcji układu odpornościowego, regulacja działania gruczołów łojowych poprzez hamowanie ich nadmiernej aktywności. Pestki dyni to również źródło kwasów Omega-3 i Omega-6, które biorą udział w łagodzeniu procesów zapalnych. Aby zwiększyć ich udział w naszej diecie, polecamy dodawanie pestek dyni do sałatek lub do jogurtu naturalnego.

Ziarna konopi

Skarbnica niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć, dlatego muszą być one dostarczane z pożywieniem. Kwasy Omega-6 utrzymują odpowiednie nawodnienie, co ma ogromny wpływ na wygląd ogólny skóry. Jeśli jesteśmy prawidłowo nawodnieni, wszystkie zmiany i wypryski nie wyglądają tak źle, jak w przypadku skóry odwodnionej.

Marchew

To niezwykły pokarm dla naszej skóry. Za pomarańczowy kolor marchwi odpowiada barwnik beta-karoten, który jednocześnie stanowi źródło roślinnej witaminy A. Beta-karoten zawarty w marchwi chroni naszą skórę przed działaniem promieni UV i pomaga w odbudowie uszkodzeń. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego warto regularnie włączać marchewkę do swojego jadłospisu, gdyż może pomóc załagodzić stany zapalne.

Imbir

Korzeń imbiru to zdecydowanie lider wśród pokarmów o właściwościach przeciwzapalnych. Jego silne działanie zawdzięcza m.in. olejkom eterycznym, które nadają mu charakterystyczny ostry smak i aromat. Imbir pomaga w leczeniu problemów ze skórą oraz w leczeniu wszelkich stanów zapalnych w organizmie. Osoby, które cierpią na problemy skórne, powinny regularnie spożywać imbir.

Cebula

Charakteryzuje się wysoką zawartością siarki, która jest również niezbędna dla zachowania zdrowia skóry. Pierwiastek ten wchodzi w skład białek nadających jej odpowiednią strukturę. Oprócz siarki, cebula zawiera składnik - kwercetynę, która między innymi łagodzi zaczerwienienie skóry przy ukąszeniu przez pszczołę lub osę.

Pomidory

A dokładniej ich przecier. Są bogactwem likopenu, związku o niezwykle silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Likopen zawarty w pomidorach chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca i łagodzi procesy zapalne. W związku z tym, zwłaszcza w okresie letnim powinniśmy zwiększyć udział pomidorów w naszej diecie.

Ciecierzyca

Ziarna ciecierzycy zawierają spore ilości molibdenu – pierwiastka, który bierze udział w rozkładzie niektórych środowiskowych i metabolicznych toksyn w wątrobie. Oprócz tego jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który usprawnia przemianę materii, co również pozytywnie wpływa na wygląd skóry.

Karczochy

Wykazują działanie oczyszczające wątrobę, ponieważ zawierają kwas, który stymuluje przepływ żółci. Szybszy przepływ żółci związany jest z szybszym usuwaniem substancji toksycznych z naszego organizmu, co z pewnością wpływa na wygląd skóry.

Szpinak

Mimo jego zielonej barwy, zawiera dużą ilość beta-karotenu – roślinnego źródła witaminy A. Substancja ta ma wpływ na regulację wydzielania łoju i wykazuje działanie przeciwzapalne. 

Seler

Dzięki zawartości kumaryn w swoim składzie, seler bardzo dobrze oczyszcza i odtruwa organizm. Substancje te pobudzają układ limfatyczny, który wpływa na pobudzenie usuwania toksyn i produktów przemiany materii ze skóry, co pozwala utrzymać jej zdrowy wygląd.

Ogranicz cukier i zadbaj o nawodnienie

Oprócz włączenia wyżej wymienionych produktów do naszego jadłospisu, powinniśmy ograniczyć w naszej diecie cukier, zwiększyć udział dobrych tłuszczy i zadbać o prawidłowe nawodnienie. Zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy Omega-3 i Omega-6 są niezbędne dla zdrowia naszej skóry. Nadadzą jej ładny wygląd i załagodzą istniejący stan zapalny.

O odpowiednim nawodnieniu muszą pamiętać wszyscy, aby cieszyć się piękną i zdrową skórą. Właściwe nawodnienie jest niezbędne do utrzymania elastycznej, jędrnej, promiennej skóry, a także wspomaga wygładzanie zmarszczek. Co więcej, picie dużej ilości wody przyspiesza usuwanie toksyn. Ostatnią, niezwykle ważną kwestią są odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne, w tej kwestii najlepiej poradzić się specjalistów.