Cholesterol i jego rodzaje
Zanim wyciągniemy z naszych lodówek „ostrą amunicję” i skupimy się nad tym, w jaki sposób poradzić sobie z cholesterolowym problemem, zatrzymajmy się na chwilę. Weźmy głęboki oddech i wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest cholesterol z którym przyjdzie się nam mierzyć i jakie są jego rodzaje.
Cholesterol to substancja produkowana w wątrobie, a także (w mniejszych ilościach) w innych komórkach naszego organizmu. Znajdziemy go również w produktach spożywczych, jednak jedynie tych pochodzenia zwierzęcego. Na wyróżnienie zasługuje tutaj mięso, jaja oraz różnego rodzaju mleczne przetwory. Nie oznacza to jednak, że wyeliminowanie z naszego menu wymienionych składników jest kluczem do pełnego zdrowia. Pamiętajmy, że nasz organizm potrzebuje cholesterolu, aby poprawnie funkcjonować. Niezwykle istotne jest natomiast to ile oraz jakiego typu cholesterolu będziemy mu dostarczać.
Cholesterol całkowity składa się z:
- lipoprotein o małej gęstości (LDL)
- lipoprotein o dużej gęstości (HDL),
- lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL)
Produkty spożywcze pomocne w walce ze złym cholesterolem
Nie od dziś wiadomo, że za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiedzialna jest nieodpowiednio skomponowana dieta. Wśród popularnych winowajców znajdziemy między innymi tłuste smażone mięso, duże ilości żółtego sera, zabielane śmietaną sosy oraz nasze ukochane, okraszone skwarkami pierogi. Zastanówmy się, co możemy zrobić i w jaki sposób zmienić swoje nawyki, w przypadku gdy nasze łakomstwo zwyciężyło walkę ze zdrowym rozsądkiem, a tym samym poziom cholesterolu przekroczył górną granicę normy. Po jakie produkty powinniśmy zatem sięgać, aby zneutralizować niepożądane skutki wcześniejszych zaniedbań?Orzechy i migdały
Gdy pomiędzy posiłkami dopada nas chęć na schrupanie czegoś pysznego, często sięgamy po małe przekąski. W takiej sytuacji świetnym wyborem okażą się orzechy lub migdały, które stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zdaniem dietetyków już niewielka porcja, bo jedynie pięćdziesiąt gramów tych chrupiących smakołyków może obniżyć nasz cholesterol nawet o dziesięć procent (oczywiście pod warunkiem, że będziemy jeść je regularnie każdego dnia). Jakie orzechy wybrać? Przede wszystkim te bez dodatku cukru, czy też soli. Jeśli chodzi o rodzaj orzechów, mamy pełną dowolność. Świetnie sprawdzą się włoskie, laskowe, brazylijskie, pekan, czy też nerkowce. Wybierając migdały, zdecydujmy się natomiast na te pokryte skórką. To właśnie ona chroni cenne kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, a tym samym sprawia, że migdały zachowują znacznie więcej wartości odżywczych.Owoce bogate w witaminę C
Osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu powinny czym prędzej zaprzyjaźnić się z witaminą C, a dokładniej z owocami, w których tę witaminę znajdziemy. Wśród faworytów znajdziemy między innymi grapefruity. Ich dodatkowym atutem jest kwas galakturonowy wyróżniający się właściwościami zapobiegającymi powstawaniu złogów cholesterolu w tętnicach. Jeśli grapefruity w swojej pierwotnej wersji ze względu na swój kwaśny smak nie należą do naszych ulubieńców, spróbujmy wykorzystać je, jako jeden ze składników pysznego owocowego koktajlu. Taki samodzielnie przygotowany wysokowitaminowy napój, nie tylko pomoże nam w walce z wysokim poziomem cholesterolu, ale również doda nam witalności i sporej dawki energii.
Błonnik
Produkty bogate w błonnik powinny na dobre zagościć na talerzach osób zmagających się zarówno z nadprogramowymi kilogramami, jak i nazbyt wysokim poziomem cholesterolu. Tutaj z pomocą przyjdą nam niedoceniane przez większość z nas płatki owsiane oraz jęczmienne. Możemy je wykorzystać podczas przygotowywania pysznego i zdrowego śniadania. Wspomniane płatki świetnie sprawdzą się nie tylko jako dodatek do mleka, ale także naturalnego jogurtu. Smak naszej owsianki podkreślimy, dodając do niej odrobinę miodu, garść orzechów oraz świeże lub suszone owoce. Poszukując błonnika, warto sięgnąć także po inne produkty – ciemny ryż, pełnoziarniste pieczywo i brązowy makaron. Naszym sprzymierzeńcem będą też warzywa, w tym rośliny strączkowe (np. fasola, groszek).
Oliwa z oliwek
Wydawać by się mogło, że osoby walczące z problemem przekraczającego normę cholesterolu, muszą raz na zawsze pożegnać się z różnego rodzaju spożywczymi olejami. Nic bardziej mylnego! Istotne jest jednak to, jaki rodzaj płynnego tłuszczu wybieramy i w jaki sposób planujemy go wykorzystać. W naszej diecie nie powinno zabraknąć oliwy z oliwek! Na jej bazie możemy przygotować pyszny dresing do sałatki, surówki lub pieczonych warzyw.
Sposób, w jaki się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na poziom cholesterolu. Zadbajmy zatem o to, by na nasze talerze trafiały przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Wybierajmy bogate w błonnik produkty pełnoziarniste i dbajmy o to, aby w naszym menu nie zabrakło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie znajdziemy między innymi w orzechach, migdałach oraz oliwie z oliwek.