Określ cel swoich treningów
Każda z form aktywności fizycznej ma szereg pozytywnych walorów. Niestety niektóre z nich niosą również za sobą negatywne konsekwencje, chociażby te związane z koniecznością przeznaczenia części naszego domowego budżetu na niezbędne akcesoria, czy też zakup karnetu na przykład na siłownię. Decyzja dotycząca miejsca wykonywania naszych treningów oraz samej ich formy powinna być zatem przemyślana. Istotny jest jednak nie tylko aspekt finansowy. W pierwszej kolejności warto skupić się nad określeniem celu, który pragniemy osiągnąć.
Pamiętajmy, że nie każdej z nas będzie przecież zależeć jedynie na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, czy też znienawidzonych „boczków”. Wśród nas znajdują się Panie, których marzeniem jest przybranie na wadze oraz zbudowanie masy mięśniowej. Plotki głoszą, że istnieją również przedstawicielki płci pięknej w pełni zadowolone z aktualnych gabarytów. Tym ostatnim zależy zazwyczaj na lepszym samopoczuciu, zwiększeniu poziomu energii, bądź redukcji napięcia wynikającego z przewlekłego stresu. Osiągnięcie konkretnych założeń wymaga od nas indywidualnego doboru częstotliwości i formy ćwiczeń. Warto zdać sobie sprawę, że efekt, który chcemy osiągnąć, będzie w dużej mierze wpływał na decyzję o miejscu wykonywania naszych treningów.
Podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas aktywności
Właściwie przeprowadzony trening powinien składać się z kilku elementów. Ogromne znaczenie odgrywają między innymi rozgrzewka oraz rozciąganie po zakończonych ćwiczeniach. Dążąc do wymarzonych rezultatów, należy pamiętać, że bagatelizowanie, a tym samym pominięcie choć jednego z wymienionych etapów może znacząco obniżyć skuteczność naszych zmagań. Rozgrzewka pozwala nam właściwie przygotować się do dalszych, bardziej wymagających ćwiczeń. Rezygnując z niej, automatycznie zwiększamy ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji, które mogą zmusić nas do zaprzestania aktywności przez dłuższy okres. Proces rozgrzewania mięśni i stawów powinien trwać co najmniej dziesięć minut. W tym czasie warto kompleksowo zadbać o przygotowanie do aktywności całego naszego ciała. Chcąc zauważyć wymierne efekty ćwiczeń, musimy pamiętać także o odpowiednim zakończeniu treningu. Z tego też względu, każdy intensywny wysiłek powinien zostać zwieńczony kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi.Obie formy aktywności, zarówno ta przygotowująca nas do późniejszych ćwiczeń, jak i ta rozluźniająca stanowiąca niezbędne odprężenie mięśni po zakończonym treningu wymagają od nas odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni. Niezbędny będzie także sprzęt. Niezbędne minimum to mata gimnastyczna oraz roller. Fakt ten należy uwzględnić, podejmując decyzję o samodzielnym trenowaniu w zaciszu własnego domu lub wykupieniu dostępu pobliskiej siłowni.
Zalety treningu na siłowni
Cieszące się coraz większą popularnością kluby fitness to przede wszystkim nieograniczony dostęp do profesjonalnego sprzętu. Do wyboru mamy między innymi pomocne przy odchudzającym treningu typu kardio, rowery stacjonarne, bieżnie oraz steppery. Dostępny na siłowni sprzęt umożliwiający dowolne regulowanie obciążenia umożliwi nam również sprawne wykonanie treningu siłowego, który idealnie sprawdzi się u Pań dążących do wymodelowania sylwetki, zwiększenia masy mięśniowej oraz ogólnego wzmocnienia ciała.
Większość siłowni zapewnia swoim klubowiczom możliwość nieograniczonego korzystania z zorganizowanych zajęciach grupowych. Ogromna różnorodność wspomnianych zajęć sprawia, że każda z nas będzie mogła wybrać tę formę, która odpowiada jej aktualnym możliwościom fizycznym. Co więcej, grupowa aktywność to także zwiększona motywacja, pozytywna energia i idealna okazja do nawiązania nowych znajomości. Nie zapominajmy, że takie ćwiczenia prowadzone są przez profesjonalistów, którzy dodatkowo zadbają o to, aby trening był kompletny (zawierał rozgrzewkę i późniejszy streching), a także bezpieczny, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia wspomnianych już wcześniej kontuzji.
Jasne strony ćwiczeń w domu
Dla niektórych z nas samodzielny trening w domu może okazać się bardziej komfortowy niż ten przeprowadzany na siłowni. Dotyczy to głównie Pań, które nie czują się dobrze, „wylewając z siebie pot” w towarzystwie obcych osób. Ćwiczenia w zaciszu własnego domu to niekiedy także oszczędność czasu, który musiałybyśmy poświecić na dojazd do siłowni. Z tym problemem mogą borykać się przede wszystkim mieszkańcy tych miejscowości, w których nie zadbano jeszcze o dostępność klubów fitness. Dodatkowym atutem może okazać się również ograniczenie wydatków poświęcanych na regularną aktywność fizyczną. Jeśli zdecydujemy się na zagospodarowanie pewnej przestrzeni we własnym domu i na samym początku zakupimy choć podstawowy, niezbędny sprzęt, to zapewne biorąc pod uwagę dłuższy czas, oszczędzimy sporo pieniędzy.
Samodzielny trening nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla każdej z nas. Taka forma aktywności z pewnością będzie problematyczna w sytuacji, gdy brakuje nam samodyscypliny i dużej dawki mobilizacji. Nie zapominajmy także o tym, że jeśli chcemy ćwiczyć systematycznie, a tym samym efektywnie, w naszym mieszkaniu muszą panować odpowiednie warunki. Niezbędna jest oczywiście wyrozumiałość pozostałych domowników oraz odpowiednia przestrzeń, która pozwoli nam na swobodne wykonywanie ćwiczeń.
Niezależnie od tego, na którą z form aktywności fizycznej się zdecydujemy, musimy pamiętać, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest regularność naszych treningów. Ćwiczmy minimum dwa razy w tygodniu. Zadajmy również o naszą dietę, wybierajmy produkty możliwie najmniej przetworzone. Zaprzyjaźnijmy się z butelką wody mineralnej i na bieżąco uzupełniajmy płyny.