Pierwsze przeprowadzone badanie naukowe potwierdziło skuteczność diety DASH. Naukowcy wykazali, że zastosowanie się do wytycznych tego sposobu żywienia spowodowało obniżenie skurczowego (o 5,5 mmHg) i rozkurczowego ciśnienia krwi (o 3,0 mmHg).
Aktualnie, dieta DASH zajmuje pierwsze miejsce w rankingach „najzdrowszych diet świata”. Wiele osób uważa, że ten rodzaj diety charakteryzuje się jeszcze wyższym potencjałem prozdrowotnym niż znana wszystkim dieta śródziemnomorska.
Dieta DASH – dla kogo?
Jak wcześniej wspomniano, dieta DASH została opracowana szczególnie dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze krwi. Jednak dieta ta jest bardzo „uniwersalna” i może ją stosować praktycznie każdy z nas. Wiele przeprowadzonych badań naukowych pokazało, że dieta DASH jest skuteczna m.in. w:- Obniżaniu poziomu cukru we krwi
- Zwiększaniu wrażliwości tkanek na insulinę
- Obniżaniu stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi
- Zmniejszaniu ryzyka rozwoju niektórych nowotworów (np. raka jelita grubego)
- Zmniejszaniu ryzyka wystąpienia udaru mózgu i choroby wieńcowej
- Łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie
Dieta DASH – na czym polega i jak ją stosować?
Założenie diety DASH opiera się na wysokim spożyciu warzyw, owoców, chudego mięsa i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Jedną z podstawowych zasad tego sposobu żywienia jest również ograniczenie podaży sodu, do ok. 1500 mg/dzień. Osobom na diecie DASH zaleca się spożywanie:- 5 porcji warzyw dziennie
- 5 porcji owoców dziennie
- 2 porcji chudych produktów mlecznych dziennie (np. jogurtu naturalnego, kefiru, maślanki)
- Nie więcej niż 2 porcji chudego mięsa dzienne (np. mięsa drobiowego, chudej cielęciny)
- 2-3 porcji orzechów i nasion tygodniowo (np. orzechów włoskich, orzechów brazylijskich, siemienia lnianego).
Wbrew pozorom, ważnym składnikiem diety DASH jest tłuszcz i wchodzące w jego skład dobroczynne kwasy tłuszczowe (oczywiście w umiarkowanych ilościach). W jakiej postaci najlepiej dostarczać tłuszcz? Bezkonkurencyjne są ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Wymienić tu można przede wszystkim łososia, makrelę i sardynki. Dobrym dodatkiem będzie też olej z wątroby dorsza. Źródłem tłuszczu mogą być również produkty pochodzenia roślinnego, takie jak: orzechy, oliwa z oliwek, awokado, siemię lniane.
W diecie DASH nie możemy zapominać o białku. Białko zwierzęce powinno pochodzić głównie z chudego mięsa, niskotłuszczowych produktów mlecznych, jaj i ryb.
Zasady diety DASH są oparte o wysokie spożycie trzech składników mineralnych: wapnia, magnezu i potasu. Jednak nie ma konieczności ich suplementowania. Wybierając produkty spożywcze wymienione powyżej, możemy być spokojni, że dostarczymy te składniki w odpowiednich ilościach.
Czy można schudnąć na diecie DASH?
Skuteczność diety w pozbyciu się zbędnych kilogramów zależy bardziej od jej kaloryczności niż od rodzaju. Tak naprawdę można schudnąć na diecie wysokotłuszczowej, wysokobiałkowej, bezglutenowej, wegetariańskiej, bezlaktozowej, czy też diecie paleo. Podobnie jest w przypadku diety DASH – stosując się do jej zaleceń, przy dobraniu odpowiedniej wartości energetycznej posiłków można zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów.Skuteczność diety DASH w odchudzaniu potwierdzają liczne wyniki badań naukowych. Przeprowadzono wiele metaanaliz, w których jednoznacznie wskazano, że stosowanie diety DASH przyczynia się do redukcji masy ciała, obniżenia wartości wskaźnika BMI, obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej i zmniejszenia obwodu talii.
Przykładowe przepisy dla diety DASH
Dieta DASH to nie tylko bardzo zdrowa dieta. Posiłki przygotowane w oparciu o zalecane produkty spożywcze mogą być również wyjątkowo smaczne! Poniżej zamieściliśmy dwa przykładowe przepisy zgodne z zasadami diety DASH.Sałatka z łososia i awokado
Składniki:- Filet z łososia (150 g)
- Awokado (1 szt.)
- Pomidory koktajlowe (50 g)
- Ser twarogowy chudy (150 g)
- Rukola (50 g)
- Cebula czerwona (1/2 szt.)
- Oliwa z oliwek (5 łyżek)
- Olej rzepakowy
- Sok z cytryny
- Ocet balsamiczny (1 łyżka)
- Czosnek (1 ząbek)
- Pieprz
- Bazylia świeża
Łososia należy umyć, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Filet skropić sokiem z cytryny, a następnie olejem rzepakowym i natrzeć pieprzem. W dalszej kolejności należy ułożyć rybę na blaszce do pieczenia i zapiekać w temperaturze ok. 200° przez 10-15 min. Po tym czasie podzielić go na mniejsze kawałki. Awokado pokroić w plasterki i skropić je cytryną aby nie ściemniały. Podobnie na plasterki należy pokroić cebulę. Pomidorki koktajlowe przekroić i na połówki. Ser twarogowy podzielić na mniejsze kawałki. Połączyć ze sobą oliwę z oliwek, ocet balsamiczny, sok z cytryny, czosnek przeciśnięty przez praskę i pieprz. Wszystkie składniki wymieszać w misce i połączyć z sosem tuż przed podaniem.
Smoothie warzywno-owocowe
Składniki:- Seler naciowy (1 łodyga)
- Jarmuż (1 garść)
- Kiwi (1 szt.)
- Pomarańcza (1 szt.)
Warzywa należy umyć. Seler naciowy pociąć na mniejsze kawałki. Kiwi i pomarańczę obrać ze skórki i pokroić na kilka kawałków. Wszystkie składniki umieścić w blenderze i dodać ok. ½ szklanki wody. Całość zmiksować.
Więcej zdrowych przepisów znajdziesz w Planie PrimaLife.