Diety mięsne – czyli diety XXI wieku?

Diety mięsne to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych diet ostatnich lat. To sposób odżywiania który bazuje przede wszystkim na produktach zwierzęcych. Dieta paleo czy dieta ketogeniczna to jedne z najsłynniejszych w Polsce diet mięsnych które były rozsławiane w swoim czasie. Na polskie salony współczesnej dietetyki wkrada się kolejny kontrowersyjny system żywieniowy, który łamie wszystkie znane nam zasady zdrowego odżywiania – dieta karniwora. Słowo „karniwora” brzmi jakby pochodziła od nazwiska twórcy omawianej diety. Nic z tych rzeczy, jego źródłem jest po prostu pochodzący z łaciny wyraz „carnivore”, oznaczający mięsożercę.  

Na czym polega dieta karniwora?

Dieta Karniwora polega na spożywaniu wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego, w co wlicza się także podroby, takie jak wątroba czy żołądki drobiowe. W codziennym jadłospisie stosujących ją osób nie znajdziemy warzyw, owoców, zbóż, a nawet herbaty, kawy i napojów ziołowych. Olej roślinny należy zastąpić tłuszczem gęsim, ewentualnie wieprzowym. Jest to dość nietypowa i sprzeczna z zasadami zdrowego odżywiania dieta cieszy się dużą popularnością, jednak nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków w celu redukcji zbędnych kilogramów.

Jak powstała dieta karniwora?

Twórcą diety jest były lekarz ortopedii Shawn Baker, który twierdził że tą dietą można leczyć depresję, lęk, cukrzycę, otyłość, zapalenie stawów oraz inne choroby. Niestety do dnia dzisiejszego nie powstały żadne badania mogące udowodnić tezę Shawn’a Bakera. Można więc stwierdzić, ze dieta powstała z przekonań lekarza, który wzorował się na stylu życia naszych przodkach, którzy zjadali głównie mięso i ryby. Oprócz tego miłośnicy omawianej diety twierdzą, że człowiek z natury jest mięsożercą – miałoby to wynikać z funkcji naszego układu pokarmowego, który nie jest w stanie trawić zawartej w roślinach celulozy. Do tego zdolne są wyłącznie tzw. przeżuwacze, w organizmach których powstaje enzym trawiący celulozę – celulaza.

Dieta karwinowa – produkty dozwolone:     


  • Dieta dopuszcza spożywać wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego czyli mięsa, ryb, jajek i niewielkich ilości produktów mlecznych o niskiej zawartości laktozy.
  • Do mięs oraz ryb zalecanych należy: wołowina, kurczak, wieprzowina, jagnięcina, indyk, podroby, łosoś, sardynki, białe ryby i niewielkie ilości tłustej śmietany i twardego sera. Dopuszcza się również masło, smalec i szpik kostny.
  • Zwolennicy diety kładą nacisk na spożywanie tłustych kawałków mięsa, aby zaspokoić codzienne potrzeby energetyczne.
  • Dieta Carnivore zachęca do picia wody i bulionu kostnego, ale odradza picie herbaty, kawy i innych napojów z roślin.

Dieta karnowora - co z kaloriami?

Nie zawiera szczegółowych wskazówek dotyczących spożycia kalorii, wielkości porcji ani liczby posiłków lub przekąsek do spożycia dziennie. Większość zwolenników diety sugeruje jedzenie tak często, jak chcesz.

Jakie korzyści płyną z zastosowania diety?

W zależności od tego, kogo zapytasz, korzyści mogą i będą się różnić. Niektórzy decydują na dietę karniwora, ponieważ eliminują z życia przetworzoną żywność i cukry.
 
Inni absolutnie zakochują się w niemal natychmiastowych korzyściach zdrowotnych wynikających z jedzenia w ten sposób. Mniej problemów żołądkowo-jelitowych, niesamowita energia, poprawiona wydajność sportowa i szybka utrata masy ciała. To z kolei pomaga im czuć się lepiej i może zapobiegać innym dolegliwościom i chorobom, które może powodować nadwaga.
 
Mięso jest niesamowicie sycące, więc ludzie mają tendencję do przejadania się mniej, żyjąc jak zwierzęta mięsożerne. A kiedy ludzie nie czują się ospali i pełni jedzenia, są bardziej skłonni do poruszania się i cieszenia się dniem.
 
Zwolennicy diety mięsnej donoszą o następujących korzyściach:
 
  • szybka utrata wagi
  • kontrola apetytu
  • zmniejszone dolegliwości żołądkowo-jelitowe
  • poprawiony stan skóry
  • zmniejszony ból stawów
  • zmniejszone zapalenie
  • poprawiony nastrój i energia
  • poprawiona jasność umysłu
  • poprawiona wydajność sportowa
  • skrócony czas powrotu do zdrowia
  • zmniejszenie sarkopenii (utrata masy mięśniowej z wiekiem)

Wady diety Carnivore

 Ze względu na bardzo restrykcyjny charakter i całkowite wyeliminowanie większości grup żywności, istnieje wiele wad diety Carnivore.
Wysoka zawartość tłuszczu, cholesterolu i sodu. Biorąc pod uwagę, że dieta mięsożerna składa się wyłącznie z pokarmów zwierzęcych, może zawierać dużo tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Tłuszcz nasycony może podnieść poziom LDL (złego) cholesterolu, co może zwiększyć ryzyko chorób serca. Jednak ostatnie badania wykazały, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu nie jest silnie związane z wyższym ryzykiem chorób serca, jak wcześniej sądzono
 
Mimo to spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych na diecie mięsożernej może budzić obawy. Żadne badania nie analizowały wyłącznie skutków spożywania pokarmów zwierzęcych. Dlatego skutki spożywania tak wysokiego poziomu tłuszczu i cholesterolu są nieznane.
 
Ponadto niektóre przetwory mięsne, zwłaszcza boczek i wędliny, również zawierają duże ilości sodu. Spożywanie dużej ilości tych pokarmów na diecie mięsożernej może prowadzić do nadmiernego spożycia sodu, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia, chorób nerek i innych negatywnych skutków zdrowotnych. Spożycie przetworzonego mięsa wiąże się również z wyższymi wskaźnikami niektórych rodzajów raka, w tym raka jelita grubego i odbytnicy.

Wybierając odpowiednią dietę dla siebie warto podejśc do tematu rozsądnie, a w razie wątpliwości poradzić się specjalisty dietetyka.

Autor artykułu: Adrianna Tucholska, dietetyk, specjalista Primalife