Większość nieprawidłowości naszego układu pokarmowego ma swój obraz na naszej skórze. Niestety w przypadku atopowego zapalenia skóry nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które produkty wywołują reakcję alergiczną. Jest to sprawa indywidualna i wszystko trzeba przetestować „na własnej skórze”.
 
Wprowadzając odpowiednie zmiany do naszego sposobu odżywiania, stan skóry może znacznie się poprawić i utrzymać na stałym poziomie.

Przede wszystkim dieta eliminacyjna


Można ją rozpocząć od wyłączenia z jadłospisu głównych alergenów, takich jak mleko krowie oraz produkty mleczne, jaja, soja i pszenica. To one są najczęściej odpowiedzialne za pogorszony stan skóry, także u zdrowych osób. Liczba produktów, które należy wykluczyć, może okazać się większa, niż się spodziewaliśmy, dlatego dobrze jest skonsultować się z dietetykiem, który pomoże uniknąć niedoborów w diecie i zaproponuje odpowiednie zamienniki.

Popularną praktyką jest połączenie diety eliminacyjnej z dietą antyhistaminową


Zakłada ona wykluczenie produktów zwiększających wydzielanie histaminy - związku, który może wywoływać silne reakcje zapalne i alergiczne. Wśród tych produktów znajdują się: kakao, czekolada, sery, produkty kiszone i wędzone, sztuczne barwniki i aromaty, przyprawy o silnym zapachu, takie jak cynamon i goździki, margaryna oraz większość kupnych ciast i ciasteczek. Lista może wydawać się długa, jednak w rzeczywistości zastosowanie takiej diety głównie wymaga zmiany sposobu myślenia o jedzeniu. Należy szukać zamienników i przede wszystkim spożywać świeże, nieprzetworzone produkty.

Spokojnie. Jest wiele produktów, które nie wywierają negatywnego wpływu na stan skóry przy AZS. Są to między innymi ryż, naturalnie  suszone owoce, figi, kwi, jabłka, płatki owsiane, wszystkie zboża, z wyjątkiem pszenicy oraz większość warzyw. Pomimo sporych restrykcji, dieta przy AZS wciąż może być smaczna i urozmaicona. Co więcej, taki sposób odżywiania - poza poprawą stanu skóry - może nieść za sobą wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych, takich jak redukcja masy ciała, regulacja pracy układu pokarmowego oraz złagodzenie bólów miesiączkowych.  


Źródło: Primalife.pl