Tarczyca to bardzo ważny narząd człowieka. Kiedy ten mały gruczoł nie funkcjonuje prawidłowo, zaczynają się duże problemy.

Funkcja tarczycy w organizmie

Tarczyca jest niewielkim, przypominającym motyla gruczołem, znajdującym się w środkowej części gardła, nad tchawicą. Ma długość ok 5 cm i waży ok. 15-30 gramów. Ten mały narząd ma wiele funkcji. Przede wszystkim reguluje przemianę materii, czyli wpływa na naszą wagę, energię, ruchliwość. Odpowiedzialna jest też za równowagę niektórych pierwiastków (fosforu i wapnia), przez co wpływa pośrednio na pracę serca. Pobiera też z pożywienia jod. Jod potrzebny jest do produkcji hormonów, które wydziela (tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i kalcytoniny).

Tarczyca pod kontrolą

Z problemami z tarczycą zmaga się wiele osób, szczególnie kobiet. Pierwsze objawy złego samopoczucia często nie wskazują jasno na umiejscowienie problemu. Bardzo ważne jest więc, aby jak najszybciej odwiedzić endokrynologa jeśli podejrzewamy, że nasze dolegliwości mogą mieć związek z tarczycą. Na niedoczynność wskazywać może ciągłe rozdrażnienie, problemy z koncentracją uwagi i ze snem. Zauważalną zmianą jest także przyspieszony metabolizm. Chorzy ciągle tracą na wadze mimo tego, że jedzą coraz więcej i więcej. Pojawiają się także problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Odwrotnie sprawa się ma podczas niedoczynności tarczycy. Metabolizm wyraźnie zwalnia (nie możemy schudnąć), na skórze pojawiają się zrogowacenia, a chorzy stają się osłabieni, depresyjni i znacznie szybciej się męczą. W zaawansowanym stadium zarówno nadczynności jak i niedoczynności tarczycy pojawiają się wole, czyli powiększenie gruczołu. Chory ma wtedy trudności z oddychaniem i połykaniem oraz uczucie ucisku na szyi.

Lekarz endokrynolog zbada naszą szyję, zleci odpowiednie badania krwi i w razie wystąpienia nieprawidłowości w poziomie hormonów, zaleci odpowiednie leczenie. Szczególną uwagę na kondycję tarczycy i odpowiedni poziom hormonów powinny zwrócić uwagę kobiety decydujące się na dziecko i te będące już w ciąży. Choroby tarczycy mogą bowiem powodować powikłania zagrażające dziecku.

Wpływ jodu na tarczycę

Jod w tarczycy spełnia bardzo ważną rolę. Aż 75% jodu zawartego w organizmie człowieka znajduje się właśnie w tarczycy. Niedobór jodu może spowodować powiększenie się tarczycy, czyli wole endemiczne. U kobiet w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Tarczyca płodu od 12 tygodnia ciąży zaczyna pobierać zapasy jodu zgromadzone w ciele matki, zatem bardzo ważna jest odpowiednia dieta kobiet ciężarnych. Niedobór jodu może powodować upośledzenie i opóźnienie rozwoju dziecka, a w niektórych przypadkach może prowadzić do poronienia.