Jesteś na diecie od jakiegoś czasu, a efektów ciągle brak? Sprawdź, co możesz robić źle! Nie da się ukryć, że przejście na dietę to duże wyzwanie. Zmiana nawyków żywieniowych nie trwa jeden dzień, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i powoli przyzwyczajać do innego sposobu jedzenia. Co zrobić, gdy jesteś na diecie już pewien czas, a efektów dalej nie ma? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Dlaczego dieta nie działa?

1. Źle dobrana dieta

Dieta nie przynosi efektów? Być może jest źle dobrana? Dieta powinna być dopasowana indywidualnie do trybu życia, gustu kulinarnego, a także i schorzeń. Jeśli korzystasz z gotowej diety, to nie tylko możesz nie mieć efektów, ale także i nie czerpać przyjemności z jedzenia, które w ogóle nie odpowiada Twoim potrzebom, jak i smakowi.

2. Nieodpowiednia ilość kalorii

Kolejnym powodem, dla którego nie chudniesz, może być źle oszacowana ilość kalorii, które masz spożywać w ciągu dnia. Zarówno, gdy jest ona za mała, jak i za duża możesz nie mieć efektów odchudzania. Gdy szacuje się kalorykę diety, bierze się pod uwagę podstawową przemianę materii, a także tryb życia osoby, dla której ta dieta jest przeznaczona. O wiele więcej energii potrzebuje osoba, która ciężko trenuje, niż ta pracująca przy komputerze i uprawiająca aktywność fizyczną taką, jak spacery, czy pilates.

3. Problemy zdrowotne

Przed przejściem na jakąkolwiek dietę należy wykonać podstawowy zestaw badań. Problemy zdrowotne mogą mieć duży wpływ na chudnięcie, a także wykluczać stosowanie niektórych diet. Co więcej, taki pakiet badań warto także powtórzyć w czasie diety, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy np. nie ma niedoborów.

4. Przekąski w ciągu dnia

Nawet idealnie skomponowaną dietę może zepsuć podjadanie w ciągu dnia. Jeśli między zaplanowanymi posiłkami zjadasz garść orzechów, małego batonika, czy inne przekąski, to dostarczasz sobie nadprogramowych kalorii, a to tylko niweczy wyniki Twojej diety.

5. Brak aktywności fizycznej

Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną - by pobudzić metabolizm i osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Warto zdecydować się na aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemności i regularnie poświęcać jej czas.

6. Oczekiwanie zbyt szybkich rezultatów

Częstym problemem jest to, że oczekujemy bardzo szybkich efektów diety, a u każdego ten proces przebiega inaczej. To, że Twoja koleżanka schudła w 2 miesiące, wcale nie oznacza, że u Ciebie też to ma tak wyglądać. Być może zajmie Ci to dłużej, jednak nie warto rezygnować ze zdrowego odżywiania i ćwiczeń, jedynie dlatego, że efekty przychodzą później. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest czerpanie z tego przyjemności - rezultaty w końcu się pojawią.

Jak widzisz, odpowiedzi na pytanie, dlaczego dieta nie działa, może być naprawdę wiele. Przed przejściem na dietę warto zrobić badania, skonsultować się ze specjalistą, a potem działać zgodnie planem, który otrzymasz. Powodzenia!