Czy ostatnio odczuwasz spadek nastroju, ogólne zniechęcenie czy spowolnienie? A może trudność sprawia ci motywowanie się do działań i czerpanie przyjemności? Czy przez dłuższy okres czasu czujesz się zmęczony i wyczerpany psychicznie? Czy to objawy melancholii, jesiennej chandry czy może już depresji?

W tym artykule odpowiemy na te pytania i podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

Depresja czy jesienna chandra?

Po pierwsze należy sobie uświadomić sobie, że melancholia czy tzw. jesienna chandra to nie to samo co depresja. Depresja jest bardzo poważną chorobą, której następstwa mogą być groźne i łączyć się nawet z zagrożeniem życia. Jesienna chandra natomiast jest ogólnym spadkiem nastroju. Różni je także czas trwania. Objawy depresji trwają znacznie dłużej (utrzymują się ponad dwa tygodnie), a jesienna chandra trwa krócej i często jest też przerywana pozytywnymi chwilami. Warto podkreślić, że z nieleczoną depresją trudno jest poradzić sobie samemu i dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, psychiatrą, psychologiem czy terapeutą, jeśli rozpoznajemy u siebie jej symptomy. Objawami depresji mogą być utrzymujące się przez dłuższy czas (powyżej 2 tygodni): smutek i płaczliwość, apatia, zmęczenie, brak energii, niepokój, lęk, zmiana apetytu, poczucie bezużyteczności, niska samoocena, napięcie wewnętrzne, myśli samobójcze, dolegliwości bólowe, nerwobóle.

Sposoby na spadek nastroju

Jesienny spadek nastroju jest zjawiskiem częstym i normalnym. Tak jak przyroda przygotowuje się na nadejście kolejnej pory roku, tak samo nasze ciało przygotowuje się na nadchodzące zmiany. Po letniej energii, rozkwicie siły i witalności, nasze ciało potrzebuje odpoczynku, regeneracji. Stąd częste objawy jesiennej chandry.

Ponadto nastroje to stany emocjonalne, które są rozciągnięte w czasie i nie są skierowane na jakiś określony przedmiot. Zwykle nie są ani silne, ani długotrwałe. Wywołują je wydarzenia o znaczeniu dodatnim lub ujemnym, a to oznacza, że możemy mieć wpływ na ich powstawanie. Ważne jest, by zauważając u siebie spadek nastroju, angażować się w wydarzenia , które budzą nasze pozytywne emocje, dzięki temu zaczniemy odczuwać pozytywny nastrój!

Odpoczynek jest ważny

Jesienna chandra może być spowodowana zbyt intensywnym eksploatowaniem swojego ciała. Siedząca praca, natłok obowiązków, przeciążania… Warto pamiętać, że w okresie jesiennym nasze ciało potrzebuje odpoczynku po letniej energii, dlatego trzeba o nie szczególnie zadbać. Jesienną chandrę można interpretować jako wołanie naszego ciała o to, żeby zwrócić na nie uwagę. Możemy to zrobić m.in. angażując się w różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, masaże, relaksacje. Możemy też zadbać o to, by utrzymać ciało w dobrej formie poprzez regularne, nieobciążające ćwiczenia fizyczne i oddechowe.

Pogoda za oknem

Nastroje mogą też zmieniać się pod wpływem pogody czy tego, co widzimy zaraz po przebudzeniu. O ile nie mamy wpływu na pogodę za oknem, to zawsze mamy wpływ na to, w jaki sposób o niej myślimy. Mówi się, że „nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwe ubranie”. Przecież można zachwycić się, tak jak małe dzieci, strugami deszczu, który spływa po szybach, kolorami jesiennych liści, które wiatr rozrzuca za oknem i docenić te coraz rzadsze dni, kiedy pojawia się słońce. Warto je wtedy wykorzystać i starać się jak najdłużej doświadczać go na własnej skórze podczas spacerów czy spędzania czasu na świeżym powietrzu, to pomoże Ci nastroić się pozytywnie i uniknąć nieoczekiwanych spadków nastroju.

Miłe dla oka przedmioty

Poza tym, to co widzimy z samego rana, to nie zawsze pogoda za oknem. Warto zatem zadbać, by po przebudzeniu od razu kierować wzrok na coś miłego dla oka. Może to być np. zdjęcie kogoś bliskiego, kto się do nas uśmiecha, ciekawa książka, fajna grafika, miękki koc, itd. Otaczanie się przedmiotami, które dodają nam pozytywnej energii jest ważne, aby rozpocząć nowy dzień w lepszym nastroju. Przygotujmy zatem swoje otoczenie, aby lepiej radzić sobie z jesienną chandrą!

Zmiana otoczenia

Kolejnym sposobem na radzenie sobie ze spadkiem nastroju może być zmiana otoczenia, choćby na jakiś czas. Może uda nam się zaplanować jakiś krótki wyjazd, dzięki któremu naładujemy baterie, odpoczniemy, a nasz nastrój ulegnie poprawie. Może być wyjazd poza miasto, spędzenie kilku godzin na łonie przyrody, albo dłuższy kilkudniowy odpoczynek w miejscu, którym będziemy mogli się zrelaksować, zadbać o siebie. Warto to rozważyć, jeśli odczuwamy objawy jesiennej chandry.

Wybór aktywności

Jesienna chandra to też okazja, by się zastanowić, w jaki sposób lubimy odpoczywać - czy raczej jest to relaks na kanapie, dobra książka i kubek gorącej herbaty, czy odpoczynek bardziej aktywny, np. praca w ogrodzie, sprzątanie, grabienie liści, bieganie, treningi. Dobierzmy sobie takie aktywności, które w jak najlepszy sposób pozwolą nam odpocząć i nabrać sił. Ważne jest bowiem regularne ładowanie baterii, które w psychologii nazywamy energią mentalną. Ładujemy je właśnie poprzez odpoczynek, spędzanie czasu tak jak lubimy, spotykanie się z przyjaciółmi, efektywny sen, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i dbanie o swoje ciało.

Dbanie o siebie

Pamiętajmy przy tym, że jeśli obniżony nastrój, spadek motywacji, niechęć do wstawania z łóżka, brak chęci do życia, niechęć do kontaktów z innymi ludźmi trwają zbyt długo, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Troska o swoje potrzeby i poprawę nastroju jest ważna dla dobrego samopoczucia, kreatywności, radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego czy innymi trudnościami, które pojawiają się na naszej drodze. Zadbajmy o siebie tej jesieni!