W okresie zimowym podczas pielęgnacji skóry skupiamy się na walce z przebarwieniami, przesuszeniem skóry, pogłębionymi zmarszczkami i fotostarzeniem skóry – czyli naprawiamy szkody po lecie. Warto zatem poznać i zapamiętać kilka ważnych zasad pielęgnacji skóry w tym trudnym dla nas okresie. 

1. KROK PIERWSZY: OCZYSZCZANIE

Czy Twoja skóra na ciele staje się sucha, zwłaszcza po prysznicu? Ważne jest, aby do codziennego oczyszczania skóry stosować łagodne produkty o obojętnym lub kwaśnym pH. W składzie produktów do mycia szukaj łagodnych środków myjących, takich jak: glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside), glukozyd kokosowy (Coco Glucoside), glukozyd decylowy (Decyl Glucoside), Betaina Kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine).  

Składniki, których należy unikać w kosmetykach myjących: 

*agresywne detergenty: SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth         Sulfate), ALS (Ammonium lauryl sulfate), oraz Sodium Myreth Sulfate. 

*oleje mineralne: parafina (występuje pod nazwą Paraffinum Liquidum, Parafin,   Synthetic Wax lub Mineral Oil), wazelina (Vaseline, Pertolatum), cerezyny (Ceresin). 

2. CHROŃ I NAWILŻAj

Konsystencję kosmetyku dobierz do rodzaju skóry: dla suchej najlepszy będzie gęsty krem, dla tłustej i mieszanej – emulsja lub lekki krem. W okresie zimowym zrezygnujmy ze stosowania kremów na bazie wody i wymieńmy je na te na bazie np. masła shea i olejów roślinnych. Obowiązkowo należy pamiętać o stosowaniu kremu ochronnego przed każdym wyjściem na zewnątrz. Jeżeli mamy cerę tłustą wystarczy krem lekki, odżywczy, półtłusty, a w przypadku cery suchej czy wrażliwej warto wybrać krem tłusty. Bardzo ważnym punktem pielęgnacji skóry zimą jest pamiętanie o aplikowaniu kremów pielęgnujących na noc. Warto zaopatrzyć się zarówno w krem nawilżający i odżywczy, gdyż skóra zimą potrzebuje zarówno nawilżenia i odżywienia. 

Przy wyborze kremów warto zwrócić uwagę na takie składniki jak:

  • Witamina A​: działa jako utleniacz i neutralizator wolnych rodników. Wspomaga procesy odnowy naskórka, aktywizuje zachodzące w nim procesy i regeneruje jego warstwy. Witamina A nazywana jest witaminą młodości, gdyż ma wpływ na opóźnienie zmian pojawiających się na skutek starzenia. 
  • Witamina E: jest biologicznym antyutleniaczem. Poprawia nawilżenie i        sprężystość skóry, przyspiesza tworzenie się kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Wspomaga działanie innych witamin. 
  • Witamina B5: przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry, ale także łagodzi podrażnienia i stany zapalne, które mogą wystąpić przy dużym mrozie.
  • Lipidy​: należą do jednych z najważniejszych produktów przemiany materii i składników budulcowych. Regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry, likwidują jej szorstkość i chropowatość, są konieczne do prawidłowego nawilżenia skóry, wykazują także działanie ochronne i przeciwdziałają szkodliwym wpływom środowiska. Można je znaleźć m.in. w oleju słonecznikowym, lnianym, sojowym, z pestek dyni, z pestek winogron, z wiesiołka.
  • NNKT: czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich obecność jest      konieczna do właściwego funkcjonowania organizmu. Nie są one wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczane z zewnątrz. NNKT mają działanie przeciwalergiczne, zapobiegają powstawaniu odczynów zapalnych, hamują proces utraty wody i opóźniają proces rogowacenia naskórka. W przypadku ich braku może dojść do atopowego zapalenia skóry lub do znacznego pogorszenia się jej wyglądu. Jeśli więc ostatnio zaobserwowałaś niepokojące zmiany na swojej skórze - takie jak nadmierna suchość, szorstkość - warto zakupić krem czy maskę bogatą w olej z wiesiołka, olej z awokado, olej z migdałów czy olej brzoskwiniowy, orzechów  makadamia, jojoba, arganowy Wszystkie te oleje działają regenerująco na skórę oraz łagodzą podrażnienia. 

3. POSTAW NA KREMY Z FILTREM 

To, że w okresie zimowym słońce rzadko wygląda zza chmur, nie oznacza, że nie szkodzi ono naszej skórze. Co ciekawe, zimą promienie UV odbijające się od          śniegu mogą być niezwykle silne. Bardzo ważne jest, aby przez cały rok niezależnie od pory roku stosować podczas codziennej pielęgnacji krem z filtrem, aby uchronić naszą skórę przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich preparatów, możemy przyspieszyć proces starzenia się skóry, a co za tym idzie pojawienie się niechcianych zmarszczek. Najlepiej stosować krem z filtrem SPF 30. 

4. SPOSÓB NA POPĘKANE NACZYNKA 

Zimny wiatr, duże zmiany temperatury to zimowi winowajcy pękających naczynek, które powodują niechciane zaczerwienienia. W okresie zimowym odpowiednie zabezpieczanie skóry naczynkowej jest niezmiernie ważne. Najlepiej   używać w tym celu specjalnych kosmetyków. Domowa maseczka z płatków owsianych, miodu i awokado dodatkowo może przynieść skórze ukojenie. Maseczka nadaje się do wykonania delikatnego peelingu, następnie należy ją pozostawić na  twarzy i dekolcie na 10 minut i spłukać ciepłą wodą. 

5. PEELINGI  

W domu możemy wykonać np. naturalny peeling cukrowy z witaminą E, który    delikatnie złuszcza naskórek i nawilża skórę. Wystarczy połączyć ze sobą następujące składniki: 2 łyżki cukru, 1 łyżkę oleju z pestek winogron, 5 kropli witaminy E. Następnie rozprowadzamy mieszankę kolistymi ruchami na skórze i zmywamy. Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i jest magazynowana w organizmie, doskonale zapobiega wysuszeniu skóry i powstawaniu stanów zapalnych. 

6. PIJ WODĘ 

Nawet najlepsze kosmetyki nie będą w stanie nawilżyć skóry od środka. Dlatego też tak ważne jest nawilżanie od wewnątrz. Picie co najmniej 2 litrów wody pomoże nawilżyć skórę. Warto jest zacząć dzień od szklanki wody z sokiem z całej cytryny i łyżką miodu. Aby zwiększyć efekty nawilżania wewnętrznego, można zażywać preparaty zawierające witaminy A i E. Przesuszona, swędząca skóra może sygnalizować niedobór witamin A i E. 

7. DBAJ O USTA

Zimą szczególnie często pierzchną usta. Jest to wynik braku podściółki tłuszczowej  w wargach. Sprawdzonym sposobem jest samodzielne wykonanie masażu ust i nałożenie maski. Do tego celu używamy miękkiej szczoteczki do zębów, moczymy ją pod ciepłą wodą tak, aby zmiękczyć włókna i kolistymi ruchami masujemy usta. Zabieg ten usuwa zrogowaciały naskórek i poprawia ukrwienie. Następnie na usta możemy nałożyć miód lub grubsza warstw w tłustego kremu do twarzy lub po prostu balsam do pielęgnacji ust.