1. KROK PIERWSZY: OCZYSZCZANIE
Czy Twoja skóra na ciele staje się sucha, zwłaszcza po prysznicu? Ważne jest, aby do codziennego oczyszczania skóry stosować łagodne produkty o obojętnym lub kwaśnym pH. W składzie produktów do mycia szukaj łagodnych środków myjących, takich jak: glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside), glukozyd kokosowy (Coco Glucoside), glukozyd decylowy (Decyl Glucoside), Betaina Kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine).Składniki, których należy unikać w kosmetykach myjących:
*agresywne detergenty: SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Ammonium lauryl sulfate), oraz Sodium Myreth Sulfate.
*oleje mineralne: parafina (występuje pod nazwą Paraffinum Liquidum, Parafin, Synthetic Wax lub Mineral Oil), wazelina (Vaseline, Pertolatum), cerezyny (Ceresin).
2. CHROŃ I NAWILŻAj
Konsystencję kosmetyku dobierz do rodzaju skóry: dla suchej najlepszy będzie gęsty krem, dla tłustej i mieszanej – emulsja lub lekki krem. W okresie zimowym zrezygnujmy ze stosowania kremów na bazie wody i wymieńmy je na te na bazie np. masła shea i olejów roślinnych. Obowiązkowo należy pamiętać o stosowaniu kremu ochronnego przed każdym wyjściem na zewnątrz. Jeżeli mamy cerę tłustą wystarczy krem lekki, odżywczy, półtłusty, a w przypadku cery suchej czy wrażliwej warto wybrać krem tłusty. Bardzo ważnym punktem pielęgnacji skóry zimą jest pamiętanie o aplikowaniu kremów pielęgnujących na noc. Warto zaopatrzyć się zarówno w krem nawilżający i odżywczy, gdyż skóra zimą potrzebuje zarówno nawilżenia i odżywienia.Przy wyborze kremów warto zwrócić uwagę na takie składniki jak:
- Witamina A: działa jako utleniacz i neutralizator wolnych rodników. Wspomaga procesy odnowy naskórka, aktywizuje zachodzące w nim procesy i regeneruje jego warstwy. Witamina A nazywana jest witaminą młodości, gdyż ma wpływ na opóźnienie zmian pojawiających się na skutek starzenia.
- Witamina E: jest biologicznym antyutleniaczem. Poprawia nawilżenie i sprężystość skóry, przyspiesza tworzenie się kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Wspomaga działanie innych witamin.
- Witamina B5: przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry, ale także łagodzi podrażnienia i stany zapalne, które mogą wystąpić przy dużym mrozie.
- Lipidy: należą do jednych z najważniejszych produktów przemiany materii i składników budulcowych. Regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry, likwidują jej szorstkość i chropowatość, są konieczne do prawidłowego nawilżenia skóry, wykazują także działanie ochronne i przeciwdziałają szkodliwym wpływom środowiska. Można je znaleźć m.in. w oleju słonecznikowym, lnianym, sojowym, z pestek dyni, z pestek winogron, z wiesiołka.
- NNKT: czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich obecność jest konieczna do właściwego funkcjonowania organizmu. Nie są one wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczane z zewnątrz. NNKT mają działanie przeciwalergiczne, zapobiegają powstawaniu odczynów zapalnych, hamują proces utraty wody i opóźniają proces rogowacenia naskórka. W przypadku ich braku może dojść do atopowego zapalenia skóry lub do znacznego pogorszenia się jej wyglądu. Jeśli więc ostatnio zaobserwowałaś niepokojące zmiany na swojej skórze - takie jak nadmierna suchość, szorstkość - warto zakupić krem czy maskę bogatą w olej z wiesiołka, olej z awokado, olej z migdałów czy olej brzoskwiniowy, orzechów makadamia, jojoba, arganowy Wszystkie te oleje działają regenerująco na skórę oraz łagodzą podrażnienia.