Czynniki powodujące wypryski na twarzy
Za powstawanie wyprysków oraz krostek na czole i twarzy odpowiada kilka czynników m.in. hormony czy nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nieodpowiednia pielęgnacja twarzy również mocno wpływa na powstawanie wyprysków. Często też za pojawienie się wyprysków na twarzy odpowiada niewłaściwa dieta. Nadmiar produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans oraz zawierających cukier może powodować pojawienie się wyprysków na podbródku czy policzkach.W jaki sposób należy pielęgnować skórę twarzy, na której pojawią się wypryski?
Trzeba pamiętać, aby nie myć twarzy za pomocą zwykłego mydła oraz kosmetyków, które w swoim składzie zawierają alkohol. Do mycia twarzy z wypryskami warto użyć żeli i płynów micelarnych, które są przeznaczone dla cery wrażliwej. Po umyciu twarzy koniecznie jest użycie toniku, który wyrówna pH Twojej skóry.Po oczyszczeniu twarzy trzeba zastosować odpowiedni krem nawilżający. Niech to będzie krem do cery tłustej lub mieszanej. Warto wybrać kremy, które w swoim składzie zawierają kwasy owocowe, lekko złuszczające obumarły naskórek. Takie kremy sprawiają, że na twarzy nie tworzą się zaskórniki.
W celu przyspieszenia gojenia się krostek, można smarować je specjalnym dezynfekującym żelem dla skóry trądzikowej. Jest on dostępny w drogeriach lub aptekach bez recepty.
Domowe sposoby na wypryski na twarzy
Dobrze jest spróbować domowych, naturalnych metod w walce z wypryskami na twarzy. Należy jednak pamiętać, że w ciężkich przypadkach niezbędna jest konsultacja dermatologiczna i wprowadzenie leczenia miejscowego lub ogólnoustrojowego.-
Peeling enzymatyczny, złuszczający martwy naskórek
-
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
-
Maseczka z zielonej glinki
W celu zrobienia maseczki mieszamy dwie łyżki zielonej glinki z wodą, aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Następnie dodajemy małą łyżeczkę oleju jojoba oraz 8 kropli olejku z drzewa herbacianego. Maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy z pominięciem okolic oczu oraz ust. Po 20 minutach przemywamy twarz letnią wodą i nakładamy krem.
Cenne substancje aktywne, których warto szukać w składzie kosmetyków
- Substancje o działaniu sebostatycznym: witamina B3 - niacynamid, kwas azelainowy, związki cynku, witamina B6, retinoidy (retinol, retinal, palmitynian retinalu), olejek eteryczny geraniowy, olejek eteryczny lawendowy.
- Substancje o działaniu bakteriostatycznym: olejek eteryczny z drzewa hebacianego.
- Substancje o działaniu keratolitycznym (złuszczającym): alfa i beta hydroksykwasy, kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy.
- Substancje o działaniu łagodzącym: alantoina, d- pantenol.
- Hydrolaty: cedrowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego, melisy lekarskiej, mięty pieprzowej, lipy.
- Oleje: olej arganowy, olej konopny, olej z czarnego kminku, olej z orzechów laskowych, olej z pestek granatu
- Suplementy zawierające cynk.