Sposób działania kriolipolizy
Komórki tłuszczu są bardziej wrażliwe na zimno niż reszta komórek w naszym organizmie. Dlatego można poprzez ochłodzenie komórek tłuszczowych doprowadzić do ich zniszczenia bez szkody dla innych sąsiadujących z nimi komórek. Do obumarcia komórek tłuszczowych dochodzi w trakcie działania na nie niską temperaturą przez odpowiednio długi czas – ok. 50 minut. Urządzenie do kriolipolizy wyposażone jest w końcówkę – aplikator zimna, który zasysa fałd skóry z tłuszczem. Zassanie i wytworzenie podciśnienia powoduje utrudniony przepływ krwi w zassanej tkance. Dzięki temu organizm nie jest w stanie za pomocą mechanizmu termoregulacji utrzymać ciepłoty zassanej tkanki. Miejsce do którego przykłada się urządzenie zostaje przed zabiegiem nawilżone specjalnym żelem. W trakcie trwania kriolipolizy temperatura zaczyna stopniowo spadać. Przy wykonywaniu zabiegu bardzo ważny jest odpowiedni dobór temperatury, tak aby nie odmrozić ciała pacjenta. Ustala się ją w odniesieniu od ilości tkanki tłuszczowej. Kriolipolizę stosuje się tylko na powierzchniach ciała, gdzie końcówka urządzenia jest w stanie zassać skórę. Nie zadziała więc np. przy kolanach, a także nie wykonuje się jej u osób ze zbitym tłuszczem lub bardzo napiętą skórą. Kriolipoliza to zabieg stosowany na dużych powierzchniach ciała (brzuch, boczki, uda, pośladki). Zaletą tego zabiegu jest to, że uzyskany efekt jest naturalny. Następuje równomierna i stopniowa redukcja niechcianych krągłości.Właściwości kriolipolizy
Kriolipoliza jest zabiegiem bezpiecznym, niebolesnym oraz nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu mogą jedynie wystąpić miejscowe zaburzenia czucia skóry, które szybko ustępują. Zabieg cechuje się wysoką efektywnością, jednak na rezultaty trzeba poczekać. Komórki tłuszczu obumierają stopniowo. Czas uwalniania ich z organzimu trwa kilka tygodni. Już po jednym zabiegu następuje 20-30% procentowa redukcja tkanki tłuszczowej w zassanym obszarze. Przekłada się to na mniej więcej półtora centymetra w obwodzie. Następny zabieg na tę samą część ciała można powtórzyć najwcześniej po 3 miesiącach.Efekty po zabiegu kriolipolizy:
- redukcja nagromadzonej tkanki tłuszczowej
- zmniejszenie obwodów ciała
- wzmocnienie i ujędrnienie skóry
- wymodelowanie i wysmuklenie sylwetki
- redukcja cellulitu
Przeciwskazania do zabiegu:
- choroby wątroby
- choroby autoimmunologiczne
- zaawansowana niewydolność serca
- niewydolność nerek, dializy
- ciąża/ okres karmienia piersią
- choroba nowotworowa
- zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry
- aktywne zmiany chorobowe skóry (łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ukrzyca nieustabilizowana
- miesiączka
Kriolipoliza nie jest metodą do walki z otyłością. Służy jedynie do miejscowego usuwania tłuszczu. Częstotliwość oraz ilość zabiegów jest uzależniona od problemu do skorygowania. Poleca się wykonanie minimum trzech zabiegów. Pierwsze efekty kriolipolizy są widoczne po około 6 tygodniach. Ostateczny rezultat pojawia się jednak po około trzech miesiącach.