Kriolipoliza to bezpieczny zabieg modelujący oraz wyszczuplający sylwetkę. Polega na usuwaniu  komórek tłuszczowych obecnych w tkance podskórnej. Zabieg ten jest skierowany głównie do osób, które posiadają miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej.  Sprawdza się podczas usuwania nadmiaru tłuszczu wokół talii i ramion. Podczas kriolipolizy oddziałuje  się na komórki tłuszczowe niską temperaturą zbliżoną do zera. Efektem jest obumarcie tych komórek, a tłuszcz w nich zawarty jest eliminowany przez układ limfatyczny i tak jak inne tłuszcze metabolizowany. Chcąc  skutecznie zmniejszyć ilość tłuszczu w tkance podskórnej trzeba zachować ujemny bilansu energetyczny. W trakcie  terapii warto więc zwiększyć aktywność fizyczną oraz stosować odpowiednią dietę.

Sposób działania kriolipolizy

Komórki tłuszczu są bardziej wrażliwe na zimno niż reszta komórek w naszym organizmie. Dlatego można poprzez ochłodzenie komórek tłuszczowych doprowadzić do ich zniszczenia bez szkody dla innych sąsiadujących z nimi komórek. Do obumarcia komórek tłuszczowych dochodzi  w trakcie działania na nie niską temperaturą  przez odpowiednio długi czas – ok. 50 minut.  Urządzenie do kriolipolizy wyposażone jest w końcówkę – aplikator zimna, który zasysa fałd skóry z tłuszczem. Zassanie i wytworzenie podciśnienia powoduje utrudniony przepływ krwi w zassanej tkance. Dzięki temu organizm nie jest w stanie za pomocą mechanizmu termoregulacji utrzymać ciepłoty zassanej tkanki. Miejsce do którego  przykłada się urządzenie zostaje przed zabiegiem  nawilżone specjalnym żelem. W trakcie trwania  kriolipolizy temperatura zaczyna stopniowo spadać. Przy wykonywaniu zabiegu bardzo ważny jest odpowiedni dobór temperatury, tak aby nie odmrozić ciała pacjenta. Ustala się ją w odniesieniu od ilości tkanki tłuszczowej. Kriolipolizę stosuje się tylko na  powierzchniach ciała, gdzie końcówka urządzenia jest w stanie zassać skórę. Nie zadziała więc np. przy kolanach, a także nie wykonuje się jej u osób ze zbitym tłuszczem lub bardzo napiętą skórą. Kriolipoliza to zabieg stosowany na dużych powierzchniach ciała (brzuch, boczki, uda, pośladki). Zaletą tego zabiegu  jest to, że uzyskany efekt jest naturalny. Następuje równomierna i stopniowa redukcja niechcianych krągłości.

Właściwości kriolipolizy

Kriolipoliza jest zabiegiem bezpiecznym, niebolesnym oraz nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu mogą jedynie wystąpić miejscowe zaburzenia czucia skóry, które szybko ustępują. Zabieg cechuje się wysoką efektywnością, jednak na rezultaty trzeba poczekać. Komórki tłuszczu obumierają stopniowo. Czas uwalniania ich z organzimu trwa kilka tygodni. Już po jednym zabiegu następuje 20-30% procentowa redukcja  tkanki tłuszczowej w zassanym obszarze. Przekłada się to na mniej więcej półtora centymetra w obwodzie. Następny zabieg na tę samą część ciała można powtórzyć najwcześniej po 3 miesiącach.

Efekty po zabiegu kriolipolizy:

 • redukcja  nagromadzonej tkanki tłuszczowej
 • zmniejszenie obwodów ciała
 • wzmocnienie i ujędrnienie skóry
 • wymodelowanie i wysmuklenie sylwetki
 • redukcja cellulitu

Przeciwskazania do zabiegu: 

 • choroby wątroby
 • choroby autoimmunologiczne
 • zaawansowana niewydolność serca
 • niewydolność nerek, dializy
 • ciąża/ okres karmienia piersią
 • choroba nowotworowa
 • zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry
 • aktywne zmiany chorobowe skóry (łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry)
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • ukrzyca nieustabilizowana
 • miesiączka
Przed zastosowaniem kriolipolizy ważna jest dobra diagnoza. Nie wykonuje się tego zabiegu osobom ze zbitym tłuszczem, bo aplikator nie będzie w stanie  zassać fałdu skórnego. Nie wykonuje się również zabiegu kriolipolizy, gdy pacjent ma problem z luźna, obwisłą skórą, a nie z otłuszczeniem. Kriolipoliza działa bowiem tylko na tłuszcz. Wykonuje się ją więc tylko tam, gdzie ten tłuszcz jest. Metoda ta jest warta polecenia wszystkim osobom, które pomimo aktywnego trybu życia oraz właściwego odżywiania nie mogą poradzić sobie z nadmiarem niepożądanej tkanki tłuszczowej w obszarze ud, brzucha lub bioder.

Kriolipoliza nie jest metodą do walki z otyłością.  Służy jedynie do miejscowego usuwania tłuszczu. Częstotliwość oraz ilość zabiegów jest uzależniona od problemu do skorygowania. Poleca się wykonanie minimum trzech zabiegów. Pierwsze efekty kriolipolizy są widoczne po około 6 tygodniach. Ostateczny rezultat pojawia się jednak po około trzech miesiącach.