Sauna znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Coraz częściej jest elementem wyposażenia w hotelach, SPA, centrach odnowy biologicznej, na basenach i w domach. Sauna zdobywa coraz większą popularność, również wśród naukowców badających wpływ kąpieli w saunie na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz urodę.

Poznaj sekrety udanych zabiegów w saunie, które pomogą przywrócić harmonię w strefie somy i psyche oraz zoptymalizować działania prozdrowotne.

Ciepło, cieplej, gorąco...

Sauny w zależności od rodzaju mogą różnic się wyglądem, panującą w nich temperaturą oraz wilgotnością. Różnice te będą determinowały rodzaj oddziaływania na organizm.

Sauny dzielą się ze względu na panującą w nich wilgotność na tzw. suche i mokre. 

Sauna najczęściej kojarzona jest z przyjemnym uczuciem ciepła. Warto jednak wiedzieć, że istotą prozdrowotnego całościowego zabiegu jest naprzemiennie nagrzewanie w kabinie i ochładzanie ciała za pomocą chłodnej lub zimnej wody. Zaleca się, by zmiana temperatur następowała stopniowo. Podkreśla się, iż równie istotny jak pobyt w saunie jest czas relaksu pomiędzy kolejnymi wejściami.

Jak przygotować się do kąpieli w saunie?


Na całościowy pobyt warto zarezerwować minimum 1 godzinę, optymalnie 1,5 - 2 godzin. To czas relaksu dla umysłu ale również treningu dla serca. 

Dzięki znajomości procedur możemy zoptymalizować działania prozdrowotne, by uniknąć niepożądanych skutków należy bezwzględnie respektować przeciwwskazania oraz stosować się do zasad korzystania z sauny. 

Bezpośrednio przed skorzystaniem z sauny nie powinno się spożywać obfitego posiłku. Przez wejściem do sauny należy wziąć prysznic, wykonać demakijaż - resztki kremu lub makijażu mogą podczas pobytu w saunie podrażnić oczy. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wiedzieć, iż ulegają one wysuszeniu. Szczegółowe zalecenia dotyczące korzystania z sauny należy ustalić z okulistą.

W zależności od miejsca, w którym korzystamy z sauny mogą obowiązywać różne zasady dotyczące stroju. W większości z nich obowiązuje wejście wyłącznie w odkryciu za pomocą ręcznika lub w stroju kąpielowym. Rozgrzana biżuteria może być przyczyną poparzeń - należy zatem bezwzględnie zdjąć ją przed wejściem do sauny. Należy zwrócić uwagę czy strój nie posiada metalowych elementów, które podczas ogrzania również mogą poparzyć skórę.

Niektóre salony SPA zastrzegają konieczność wejścia bez stroju kąpielowego. To procedura, która jest normą w krajach północy, z których wywodzi się idea saun fińskich. Całe rodziny korzystają z sauny nago, co nie stanowi precedensu, a jest normą uznaną społecznie i kulturowo. Korzystanie z sauny ma być przede wszystkim bezpieczne i przyjemne - jeśli zatem nie czujesz się komfortowo w warunkach pełnej nagości - przed rezerwacją wizyty zapytaj obsługę czy istnieje możliwość wejścia w stroju kąpielowym. Oprócz saun koedukacyjnych, coraz częściej praktykuje się również możliwość wejść wyłącznie dla kobiet lub wyłącznie dla mężczyzn - w wybrane dni tygodnia lub do wybranych miejsc. Należy również pamiętać, że jeśli z określonej sauny należy korzystać wyłącznie w stroju kąpielowym, nie wolno łamać tej zasady. Dzięki wiedzy dotyczącej zasad panujących w danym miejscu możesz przygotować się w odpowiedni sposób lub podjąć decyzję o wyborze innego obiektu, który sprosta Twoim potrzebom i wymaganiom.

Jak korzystać z sauny suchej?

Po zapoznaniu się z listą wskazań i przeciwwskazań, ewentualnej konsultacji z obsługą, skorzystaniu z prysznica, usunięciu makijażu i zdjęciu biżuterii możemy rozpocząć seanse.

Przed wejściem do sauny należy nawodnić organizm, następnie warto skorzystać z leżaków, by oddać się chwili relaksu - to czas na wyciszenie umysłu (około 10-12 minut). Często w tle słychać dźwięki muzyki relaksacyjnej, czasami salony SPA wykorzystują również dobroczynne działanie aromaterapii - w pomieszczeniach rozchodzi się piękny zapach aromatycznych olejków.  

Wchodząc do kabiny należy mieć ze sobą ręcznik - większy, układamy na siedzeniu, często należy również posiadać drugi - mały, który umieszczamy pod stopami. W każdej saunie powinna znajdować się klepsydra, która umożliwia kontrolę czasu.

Podczas pierwszego wejścia należy wybrać ławkę na najniższym poziomie, by organizm mógł zaadoptować się do nowych warunków. Warto wiedzieć, że temperatura będzie znacznie wyższa na kolejnych poziomach (ławkach). 

Aby w pełni oddać się przyjemności płynącej z relaksacji, usiąść wygodnie, wsłuchać się w swój organizm, zatrzymać na chwilę myśli, oddychać spokojnie. Od czasu do czasu należy spoglądać na klepsydrę by móc monitorować czas spędzony w saunie. Pierwsze wejście powinno trwać od 8-10 minut. Jeśli czujemy jakiekolwiek niepożądane sygnały płynące z organizmu należy natychmiastowo opuścić saunę. 

Korzystając z sauny po raz pierwszy wybrać się w towarzystwie osoby, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Można również poprosić innych saunowiczów o wsparcie. Przyjęto, iż w saunie powinny znajdować conajmniej dwie osoby. Jeśli miejsce, które wybraliśmy dopuszcza pobyt jednoosobowy i jesteśmy w kabinie sami - szczególnie należy zwracać uwagę na swoje samopoczucie. W razie jakichkolwiek pytań rodzących się w naszej głowie, nie bójmy się korzystać z pomocy obsługi. Warto poprosić osobę w recepcji o dodatkowe wskazówki.

Przed opuszczeniem sauny powoli wstajemy, upewniając się, że czujemy się stabilnie. Unikamy gwałtownych ruchów, uważamy, żeby się nie poślizgnąć.

Ochładzanie ciała

W tym celu stosuje się różne metody, m.in. wyjście na świeże, chłodne powietrze, chłodny lub zimny prysznic, zaburzenie ciała w basenie z zimną wodą, czy nacieranie lodem.

Zaleca się stopniowe ochładzanie ciała (od wody chłodnej do zimniejszej) by uniknąć raptownych zmian temperatur, co może wpłynąć na znaczne zmiany w ciśnieniu krwi. Rozpoczynamy od stóp w górę ciała. 

Po zakończeniu należy bardzo dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem i odpocząć układając się wygodnie na krześle lub leżaku (około 10-15 minut).

Chwila relaksu między wejściami do kabiny to również czas na powtórne nawodnienie organizmu. 

W niektórych miejscach jest dostępna bezpłatnie woda zdatna do picia lub można zakupić ją w recepcji. Warto przed wizytą w saunie upewnić się, czy wybrane miejsce oferuje tego typu usługi, jeśli nie, należy przynieść ze sobą butelkę z wodą.

Warto pamiętać, by nigdy nie wnosić do kabiny butelek, czy klapek. Można je pozostawić przez kabiną w bezpiecznej odległości - tak, by nikt nie mógł się o nie potknąć lub w okolicach leżaka.

Procedurę nagrzewania (przebywanie w kabinie) według ogólnych procedur należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie. Drugie i trzecie wejście do kabiny może trwać od 8 - 12 minut, następnie każdorazowo przeznaczyć około 8-15 minut przeznaczonych na ochładzanie, nawadnianie i relaksację - odpoczynek. 

Po zakończeniu należy wziąć całościowy prysznic, by zmyć resztki potu oraz dokładnie osuszyć ciało ręcznikiem. Warto nawilżyć ciało - rozgrzana skóra będzie chłonęła jak gąbka dobroczynne substancje zawarte w kosmetykach.

Najczęstsze błędy - na co zwrócić uwagę

Sauny są coraz częściej dostępne nie tylko w ekskluzywnych salonach SPA i Wellness, ale również na basenach, czy w hotelach pragnących poszerzyć ofertę i podwyższyć jakość świadczonych usług. Chociaż w każdym miejscu, które oferuje takie usługi obowiązuje konieczność umieszczenia w widocznym miejscu listy wskazań i przeciwskazań do zabiegów, często lista czytana jest przez odbiorców pobieżnie. Tak jak w wypadku każdego zabiegu, należy bezwzględnie respektować przeciwskazania. W zależności od rodzaju sauny lista wskazań i przeciwskazań może się różnić. Zarówno przed pierwszą wizytą w saunie, jak i w wypadku problemów zdrowotnych, w razie jakichkolwiek obaw należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, lista jest bowiem zbiorem ogólnych wyznaczników. 

Zanim skorzystasz z sauny poproś osobę z obsługi o przedstawienie listy wskazań i przeciwwskazań do zabiegu oraz procedur korzystania.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych zarówno przez nowicjuszy, jak i osoby, które korzystają często z sauny jest zbyt długi czas przebywania wewnątrz. Maksymalny czas określony jest dzięki wielu badaniom, na podstawie których ustalono ogólne dawki, nie należy przekraczać wyznaczonego czasu nawet jeśli w subiektywnym odczuciu „wytrzymamy więcej”. 

Warto zapoznać się z dodatkowymi zasadami, które mogą obowiązywać w miejscach oferujących usługi SPA. Niektóre z nich oferują dodatkowo wypożyczenie szlafroka, ręcznika, czy jednorazowych klapek. Usługa może być dodatkowo płatna. 

Strefa ciszy to miejsce, w którym obowiązuje zakaz rozmów i hałaśliwych zachowań. Ta zasada ułatwia osiągnięcie stanu pełnej relaksacji, nie będzie jednak dobrym wyborem dla osób, które z sauny chcą korzystać w celach towarzyskich. Pamiętajmy jednak, że nawet w strefie ciszy mamy obowiązek głośno poprosić o pomoc w nagłych wypadkach.

Karolina Gełdon - fizjoterapeuta, specjalista PrimaLife