Czy wiesz jak dbać o poszczególne partie swojego ciała? W tym krótkim poradniku pokażemy, jak dbać o plecy.

Oczyszczanie

Codzienna pielęgnacja pleców powinna zacząć się od prysznica. Pamiętajmy, że nie wystarczy, aby spieniona woda leciała nam na plecy jak myjemy włosy szamponem. Do mycia pleców należy użyć myjki z przedłużoną rączką lub specjalnej szarfy, dzięki której mamy pewność, że nie opuściliśmy żadnego miejsca na skórze. Ogranicz długie kąpiele. Skóra, która jest nadmiernie nagrzewana, szybko traci wodę co powoduje rozszerzenie się porów i naczyń krwionośnych. Zaleca się korzystanie z ciepłych (nie gorących!) kąpieli nie więcej niż 2 razy w tygodniu i nie dłużej niż 15 – 20 minut. Podczas kąpieli użyj soli, ziół lub olejków eterycznych – doskonale zadbają, nie tylko o skórę pleców, ale też o całe ciało a ich piękny zapach ukoji Twoje napięcie nerwowe. Na koniec delikatnie wytrzyj plecy do sucha.

Peeling

Tak jak na całym ciele, również na plecach ważne jest, aby złuszczać martwy naskórek. Najlepiej nada się do tego peeling gruboziarnisty, który idealnie nawilża i odżywia skórę. Jednakże nie wolno stosować peelingów częściej niż 1 – 2 razy w tygodniu.

Jeżeli wolimy skorzystać z usług profesjonalnej kosmetyczki to mamy do wyboru dwa zabiegi, które doskonale złuszczą naskórek na naszych plecach: peeling kawitacyjny lub kwasy AHA, które dodatkowo zapobiegają rogowaceniu. Możemy również kupić sobie produkty z kwasami AHA i używać je w domu maksymalnie 1 raz dziennie. 

Nawilżanie i odżywianie

Po wymyciu skóry wykonaniu peelingu warto zadbać warto dodatkowo przetrzeć je wacikiem nasączonym odpowiednim dla cery tonikiem.  Następnie wmasuj w skórę pleców odpowiednie dla siebie kosmetyki, w zależności od tego czy masz skórę tłustą, normalną czy suchą. Ważne aby krem, który nie powodował zatykania porów. Co jakiś czas podobnie jak na dekolt możesz położyć na ten obszar odpowiednią maseczkę.

Wypryski na plecach, jak ich unikać?


U większość z nas, w większym lub mniejszym stopniu pojawiają się na plecach wypryski, przebarwienia i zaskórniki Dzieje się tak ponieważ zaraz po twarzy i dekolcie jest to partia ciała, gdzie mamy najwięcej aktywnych gruczołów łojowych. Jeżeli problem ten nie jest u Ciebie szczególnie nasilony i nie wymaga konsultacji z lekarzem (endokrynologiem lub dermatologiem) staraj się po prostu unikać:
  • przegrzewania w saunie,
  • zażywania gorących kąpieli lub natrysku,
  • opalania się w solarium i na słońcu,
  • noszenia ubrań z tworzyw sztucznych albo obcisłych
  • zapominania o prysznicu po wysiłku fizycznym
  • ostrych przypraw i słodyczy

Zgrabne plecy

Nad idealnym kształtem pleców możesz popracować na siłowni. Jakie ćwiczenia wykonywać najlepiej doradzi Ci trener personalny. W miejscowym klubie fitness znajdziesz też wiele zajęć rozciągających plecy takich jak "Zdrowy kręgosłup" czy "Streching".