Dlaczego cukier uzależnia?

Nieustanny pośpiech, nadmiar codziennych obowiązków oraz towarzyszący tym zjawiskom stres, sprawiają, że pragniemy choć na chwilę zatrzymać się i dostarczyć sobie odrobiny kulinarnej przyjemności. Sięgamy więc po nasz ulubiony, przepełniony słodyczą deser i na moment zapominamy o wszystkich frustrujących sytuacjach. Niestety nasza radość nie trwa zbyt długo i często wiąże się z późniejszymi wyrzutami sumienia. Jednocześnie „cena”, którą musimy zapłacić za tę chwilę zapomnienia, bywa niezwykle wysoka.

Słodkie przekąski – recepta na chandrę?


Cukier nie bez powodu nosi niechlubne miano „białej śmierci”. Z pozoru ogólna świadomość na temat negatywnego wpływu opisywanych słodkich kryształków na nasze zdrowie i komfort życia rośnie. Mimo to  grono konsumentów zapatrujących się w wypełnionych po brzegi cukrem produktów nie zmniejsza się.

Wydawać by się mogło, że konsekwencje płynące z regularnego sięgania po słodkie przekąski są wystarczającą motywacją do tego, aby każdy fan opisywanego sposobu rozładowywania frustracji, znalazł alternatywą, zdrowszą metodę radzenia sobie ze stresem. Niestety takie założenie dalekie jest od rzeczywistości. Przyczyną są uzależniające właściwości cukru. Zdaniem specjalistów te słodkie kryształki wpływają na nasz organizm podobnie jak narkotyki.

Dlaczego cukier uzależnia?


Jak to możliwe, że składnik znajdujący się w tak wielu produktach spożywczych każdego dnia uzależnia nas coraz mocniej? Przyczyna jest całkiem prosta – jedząc słodkości, sprawiamy, że poziom serotoniny (zwanej także potocznie hormonem szczęścia) w naszym organizmie rośnie w zawrotnym tempie. Niestety okres pobudzenia i pozornego szczęścia jest bardzo krótki.  Warto zdać sobie sprawę z tego, że częste skoki poziomu serotoniny wywołane spożyciem cukru (sacharozy) to najprostsza droga do uzależnienia.

Za jedną z przyczyn powstania uzależnienia od cukru uznaje się również nasz instynkt i towarzyszące mu mechanizmy przetrwania. W naszej naturze zakodowane jest, że jedzenie jest potrzebą priorytetową, a uczucie satysfakcji pojawiające się po spożytym posiłku zapewnia nam motywację do dalszego zdobywania pokarmu.

W stronę łakocie popycha nas również błąd, który niejednokrotnie popełniają rodzice i dziadkowie w podczas naszego dzieciństwa. Kiedy jesteśmy dziećmi, jedzenie kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa, bliskością i miłością. Osoby odpowiedzialne za wychowanie swoich pociech podają im jedzenie nie tylko w sytuacji związanej z głodem. Żywność, zwłaszcza ta słodka (desery, czekolada, cukierki) traktowana jest jako rekompensata za najróżniejsze niepowodzenia, a także nagroda za osiągnięcie większego, czy mniejszego sukcesu.

Cukier – zagrożenie ukryte nie tylko w słodyczach

Jeśli wydaje nam się, że wyrzeczenie się wszechobecnych łakoci stanowi gwarancję uniknięcia uzależnienia od cukru, jesteśmy w błędzie. Jak to możliwe? Sacharoza dodawana jest do wielu, pozornie „niegroźnych” produktów spożywczych.  Dla przykładu, sięgając po nasze ulubione musli, które z założenia ma sprawić, że będziemy cieszyć się smukłą sylwetką i dobrym zdrowiem, możemy w jednej porcji pochłonąć nawet kilka łyżeczek cukru. Sprawa wygląda podobnie w przypadku różnego rodzaju jogurtów (zwłaszcza tych owocowych), homogenizowanych serków oraz soków, które niejednokrotnie promowane są jako produkty wspomagające rozwój dzieci. Ogromne ilości cukru znajdują się również w napojach gazowanych, wodach smakowych, a także w keczupie i niektórych gotowych sosach do sałatek.

Wpływ cukru na ludzki organizm



Osoby regularnie przyswajające zbyt dużą dawkę cukru zazwyczaj borykają się z problemem nadwagi lub jej zaawansowanej formy – otyłości. Jednak obfite kształty, kurczące się ubrania i strach przed wchodzeniem na wagę to niestety niejedyne z przykrych konsekwencji dietetycznych zaniedbań.

Zdaniem specjalistów cukier jest jedną z głównych przyczyn obniżenia odporności organizmu, a co za tym idzie, jego nadmiar zwiększa podatność na wszelkie infekcje. Spożywane w nadmiarze opisywane słodkie kryształki zaburzają naszą gospodarkę mineralną, zagrażają nerkom i psują wzrok. Nieodpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak cukrzyca typu drugiego stopnia oraz nowotwór piersi, jajników, jelit, prostaty, czy też odbytu.

Jak walczyć z uzależnieniem od cukru?


Skuteczna walka z uzależnieniem od cukru wymaga od nas przede wszystkim trafnego rozpoznania problemu. Pamiętajmy, że podobnie, jak w przypadku innych substancji uzależniających, również osoby uzależnione od cukru nie zdają sobie sprawy ze swojej słabości, a niekiedy nawet stanowczo zaprzeczają, temu, że dany problem ich dotyczy.

Pełna świadomość pozwoli nam podjąć odpowiednie kroki. Na początku warto przeanalizować swój jadłospis i dokładnie prześledzić skład spożywanych przez nas produktów. Zacznijmy od wykluczenia składników zawierających największą ilość cukru i zastąpmy je zdrowszymi odpowiednikami. W naszym menu powinno zabraknąć miejsca na łakocie, gazowane napoje, słodkie płatki śniadaniowe oraz dosładzane jogurty owocowe, przeciery i nektary.

Po wyeliminowaniu z naszej codzienności „niedozwolonych” produktów powinniśmy zadbać o wyregulowanie ilości i częstotliwości spożywanych przez nas posiłków. Zadbajmy o to, by jeść od czterech do pięciu posiłków w możliwie równych odstępach. Świetnym pomysłem na walkę z nałogiem okaże się również zwiększenie aktywności fizycznej, która podobnie jak słodycze wpływa na zwiększenie produkcji endorfiny przez nasz organizm.

Uzależnienie od cukru to poważny problem, który dotyczy coraz większej grupy osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bagatelizowanie problemu może przyczynić się do znaczącego pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa  nie ignorujmy zagrożenia.