Pływanie to aktywność fizyczna, która najczęściej kojarzy się z wakacjami, czasem wolnym spędzonym nad jeziorem lub basenie hotelowym. Po urlopie warto przedłużyć treningi w wodzie kupując karnet na basen, ponieważ jest to aktywność niosąca za sobą szereg korzyści zdrowotnych, rozwija ciało i przy okazji podczas poprawnej techniki pozwala spalić dużo kalorii.

Zalety pływania

Pływanie to ogólnorozwojowy trening aerobowy. Podczas ruchu w wodzie nasze mięśnie muszą się przeciwstawić oporowi wody, która jest odpowiednikiem ciężarów na siłowni jednak pokonanie takiego ciężaru w wodzie jest dużo przyjemniejsze i nie zagraża dobrej kondycji stawów.  Nasze ciało w wodzie jest dużo lżejsze niż na lądzie, dzięki czemu jest to świetne rozwiązanie dla osób borykających się z nadwagą, by nie obciążać stawów i być w stanie wykonać większą ilość ruchów niż podczas innych aktywności na lądzie.

Dzięki pływaniu wykonasz trening całego ciała od ujędrnienia pleców po modelowanie pleców oraz zmniejszenie celulitu na udach, zamiast wykonywać trening na siłowni skupiając się na poszczególnych partiach mięśni możemy je zbudować i wzmocnić bez odczucia spływającego potu z czoła właśnie na basenie. Im więcej mięśni zaangażujemy w wysiłek tym więcej spalonych kalorii uzyskamy na koniec treningu. Podczas pływania kraulem i grzbietem szczególnie mocny akcent stawiany jest na mięśnie głębokie tułowia, ramiona, pośladki i tylną grupę mięśni nóg. Styl klasyczny, żabka angażuje klatkę piersiową i mięśnie kończyn dolnych i na koniec styl motylkowy, który w sposób intensywny angażuje całe ciało. 

Jak schudnąć na basenie?

Podczas pływania pracuje około 75% mięśni naszego ciała, ale pod warunkiem prawidłowej techniki, dlatego jeśli chcemy by treningi w basenie przyniosły pełne korzyści warto skupić się najpierw nad techniką lub poprosić instruktora o przeprowadzenie kilku lekcji.

Jak przy każdej aktywności fizycznej na finalną ilość spalonych kalorii składa się wiele czynników, np. wykorzystany sprzęt, typu deski, makarony, płetwy, ilość i rodzaj przerw oraz rodzaj treningu czy jest to spokojne pływanie na umiarkowanym tętnie czy interwał im więcej zmiennych zastosujemy w treningu tym mniejsza szansa na adaptację, każdy bodziec z zewnątrz wymusi na naszych mięśniach mocniejszą pracę. Styl na który się zdecydujemy również odgrywa dużą rolę w ilości spalonych kalorii, styl motylkowy jest najbardziej wymagającym stylem pływackim angażującym całe ciało w ruch i przeciwstawianie się oporowi wody dlatego jeśli chcemy spalić jak najwięcej kalorii to właśnie ten styl będzie najodpowiedniejszy.  Pamiętaj jednak, że jeśli nie potrafisz pływać stylem motylkowym możesz wykonać wysiłek o charakterze interwałowym stylem klasycznym lub na grzbiecie pokonując jedną długość basenu jak szybko potrafisz, a powrotną spokojniejszym tempem. Wysiłek interwałowy w krótszym czasie trwania treningu spali nawet o 30% więcej kalorii oraz podnosi metabolizm do kilku godzin po zakończeniu jego trwania.

Czy pływając schudnę? Postaw na różnorodność!

Tak, pływanie jak jest aktywnością fizyczną i tak samo jak przy innych sportach ćwicząc wzmacniamy ciało, budujemy mięśnie i spalamy kalorie. Nie warto jednak zafiksować się na jednej dziedzinie czy aktywności, różnorodność treningowa zarówno w basenie (treningi interwałowe, jednostajne spokojne tempo, wykorzystanie akcesoriów) oraz łączenie w cyklach treningowych innych dyscyplin jak bieganie, podnoszenie ciężarów, jazda rowerem da organizmowi więcej bodźców do działania, pozwoli pracować mięśniom w różnej konfiguracji i intensywności dzięki czemu efekty naszej pracy będą szybciej zauważalne i nie utracimy niezbędnej motywacji do działania. Dodatkowo jeśli chcemy schudnąć ważny jest ujemny bilans kaloryczny, bez odpowiednio stosowanej diety nie uzyskamy redukcji masy ciała.

Bez względu na to, czy priorytetem jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów czy chęć spróbowania nowej aktywności fizycznej, warto zdecydować się na pływanie. Ta forma sportu niesie za sobą wiele korzyści, zapewniając poprawę stanu zdrowia, uelastycznienie mięśni i redukcję stresu. 

 

.