Najlepszy moment by zacząć

Wiele osób rozpoczyna dietę po wystąpieniu przełomowych momentów w swoim życiu. Często rozstanie z partnerem (lub rozpoczęcie nowego związku), zmiana pracy, choroba bliskiej osoby czy „okrągłe” urodziny, wyzwalają w nas potrzebę zmiany. Wybór właściwego momentu na rozpoczęcie odchudzania jest bardzo ważny. Silna motywacja, determinacja i pozytywne nastawienie pomagają w osiągnięciu sukcesu. Pamiętajmy też, że przewlekły stres związany ze zmianami w naszym życiu powoduje podniesienie we krwi  kortyzolu, hormonu stresu. Jego zwiększona ilość sprawia, że organizm nie spala tłuszczu tak, jak powinien. Do odchudzania należy przygotować się psychicznie - wyciszyć się, znaleźć odpowiednie dla siebie metody radzenia sobie ze stresem, zaplanować poszczególne kroki i działania. Stres i pośpiech niestety sprzyjają otyłości.

Wprowadzanie małych zmian

Dobry czas w życiu na dietę to jedno. Jednak nie skaczmy od razu na głęboką wodę. Unikajmy wyznaczania sobie „dnia zero” (zaczynam: „od jutra”, „od poniedziałku”, „po sylwestrze"). Takie plany łatwo porzucić, gdyż są dla nas zbyt dużą rewolucją, wywracającą nasze życie do góry nogami. Istnieje wówczas spora szansa, że stracimy do nich zapał, a w rezultacie szybko się poddamy. Lepiej po prostu zacząć „od dzisiaj”, wprowadzając choćby jedną, dobrą zmianę np. rezygnując z białego pieczywa. Kolejnym krokiem będzie dodawanie warzywa do każdego posiłku czy jedzenie 5 razy dziennie w regularnych odstępach czasu. Każdy osiągnięty "nawyk" będzie nas bezstresowo przybliżał do celu i przygotowywał do odchudzania.

Realny cel

Nie bądźmy naiwni i nie zakładajmy, że zrzucimy kilkanaście kilogramów w ciągu miesiąca. W procesie przygotowań do redukcji tkanki tłuszczowej, ustalmy realny cel, podzielony na mniejsze, pośrednie etapy. Na przykład, na początek: 2 kg. Nie wymagamy od siebie zbyt wiele i dajmy sobie czas. Aby odchudzanie było zdrowe i przyniosło trwały rezultat, nie powinniśmy tracić więcej niż 1-1,5 kg na tydzień. Kiedy drastycznie, bez planu, zaczniemy „ciąć kalorie”, nasz organizm poczuje się zagrożony i aby przystosować się do nowych warunków - spowolni przemianę materii. Gdy tylko przerwiemy dietę, osłabiony organizm, momentalnie zacznie kompensować sobie deficyty kalorii po ciężkim okresie. Będzie wówczas szybko magazynować tłuszcz „ze strachu, że znowu nadejdą ciężkie czasy” (efekt jojo). Pamiętajmy, że kaloryczność posiłków należy zmniejszać stopniowo. Jeśli zupełnie nie wiemy jak zabrać się do planowania diety - nie eksperymentujmy na oślep, tylko zamówmy dietę u profesjonalnego dietetyka.

Dieta uszyta na miarę

Każdy człowiek jest inny, posiada różne potrzeby i preferencje. Nie można zatem polegać na uniwersalnych dietach cud krążących w sieci czy nawet polecanych przez koleżanki.  Mogą one tylko rozregulować nasz organizm, powodując więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo, każda następna „super dieta” spowoduje, że podczas kolejnej, będziemy tracić tkankę tłuszczową dużo wolniej. Nowy sposób odżywiania powinien być idealnie dopasowany do nas - do naszego stylu życia, kondycji, wymiarów i ewentualnych schorzeń itp. Idealna dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Najlepiej też, gdy dieta jest modyfikacją obecnego sposobu odchudzania. Każdy z nas ma własne upodobania smakowe i przyzwyczajenia - jeśli je zignorujemy, dieta nie będzie dla nas smaczna, a to zdecydowanie obniży nasz zapał. Dietetyczne dania mogą być pyszne. Pamiętajmy zatem o ulubionych przyprawach, ziołach oraz szukajmy niskokalorycznych zamienników ulubionych potraw.

Aktywność fizyczna

Odpowiednio dobrane ćwiczenia (oczywiście w połączeniu z dietą), pomogą nam skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Dzięki ćwiczeniom poprawi się także nasza ogólna kondycja, wytrzymałość oraz samopoczucie. Osoby początkujące, nie powinny porywać się od razu na trudne i intensywne ćwiczenia, bo tylko się zniechęcą. Do aktywności fizycznej podejdźmy rozsądnie, odkryjmy jakie ćwiczenia lubimy najbardziej i dokładnie rozpiszmy plan treningów. Na początku może być nam ciężko zmobilizować się do realizacji wyznaczonego planu. Będziemy szukać wymówek i usprawiedliwień, doświadczać spadku motywacji – to normalne. Jeżeli pomimo wszystko, wyjdziemy na trening, poczujemy przypływ pozytywnej energii i dumę, że daliśmy radę! Po pewnym czasie, gdy wyrobimy w sobie odpowiednie nawyki ­–  treningi staną się dla nas ogromną przyjemnością i zaczną przynosić wymierne korzyści.

Zmiana na całe życie

Dieta zazwyczaj kojarzy nam się z katorgą, którą trzeba przetrwać z zaciśniętymi zębami. Wydaje nam się, że po jej zakończeniu, będziemy mogli znowu jeść to, co dawniej lubiliśmy. To tak nie działa. Nowy sposób odżywiania to trwała zmiana nawyków, nowy, lepszy styl życia, który powinniśmy przyjąć, pokochać i być z niego dumni. To w końcu świadomość, że walczymy o swoje dobre samopoczucie i zdrowie, a nie tylko o kształt ciała. Jeśli zmienimy swoje nastawienie do diety będziemy, mogli świadomie i z pełnym zaangażowaniem odchudzać się i utrzymać później idealną sylwetkę.