Joga hormonalna jest specyficznym rodzajem terapii, która opiera się na „wewnętrznym masażu” organów. Celem jej jest pobudzenie do pracy żeńskiego systemu hormonalnego, który wraz z upływem lat zaczyna funkcjonować nieco gorzej.

Na co pomaga joga hormonalna?

Joga hormonalna ma zapewnić kobiecie młodość, energię witalną oraz siłę. Pomaga  zwiększyć świadomość własnego ciała, koryguje ewentualne wady postawy oraz zwiększa ruchomość stawów, jednocześnie modelując sylwetkę oraz wzmacniając kości. Kolejne zalety to poprawa ogólnej kondycji organizmu, dobre samopoczucie oraz wyższa samoocena. Joga hormonalna pobudza wydzielanie hormonów, a tym samym pomaga łagodzić objawy PMS czy przekwitania - uderzeń gorąca, migren, bezsenności. Poprawia libido, likwiduje wiele kobiecych dolegliwości, a także dobrze wpływa na pamięć. Zalecana jest  niekiedy także w leczeniu bezpłodności, trądziku i niedoczynności tarczycy. Zestaw ćwiczeń (asan) został opracowany w taki sposób, aby w maksymalny sposób pobudzić do działania gruczoły dokrewne.

Joga hormonalna - ćwiczenia 

Ćwiczenia trwają zazwyczaj 1,5 godziny. Rozpoczynają się wyciszeniem. W tym celu kobiety układają się wygodnie na matach z głową na poduszce i przykrywają kocem. Gdy są już odpowiednio zrelaksowane, rozpoczyna się „Powitanie Słońca” (Surya Namaskar). Jest to pewnego rodzaju rozgrzewka, która  poprawia krążenie oraz rozciąga mięśnie i stawy,  przygotowując ciało do dalszych ćwiczeń. Polega na wykonywaniu sekwencji płynnych ruchów, łączących delikatne wygięcia i skłony. Powolne ruchy powinny być zsynchronizowane z oddechem. W kolejnym etapie uczestniczka przechodzi do wykonywania ćwiczeń fizycznych – pozycji, zwanych w jodze asanami połączonych z technikami oddechowymi (pranayama). Wachlarz ćwiczeń jest tak dobrany, aby pobudzać do działania narządy, które są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów. Wynikiem treningu jest zwiększenie ilości wydzielanych przez jajniki żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Pobudzone zostają też inne gruczoły dokrewne takie jak nadnercza, przysadka mózgowa oraz  tarczyca.

Jak często ćwiczyć?

Rozpoczynając swoją przygodę z jogą hormonalną najlepiej ćwiczyć codziennie przez pierwszy miesiąc. W kolejnych miesiącach wystarczą 2-3 sesje w tygodniu. Warto przed pierwszymi zajęciami zbadać sobie poziom hormonów, żeby mieć porównanie. Po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń ich poziom może znacznie wzrosnąć. Dzięki jodze hormonalnej, menopauza może przebiegać prawie bezobjawowo.