Trening z obciążeniem to jeden z najlepszych prezentów, które możesz podarować swemu ciału. Na regularnej pracy z ciężarami zyskuje nie tylko nasza sylwetka, ale także samopoczucie – trening siłowy podkręca metabolizm, redukuje stres i stymuluje wydzielanie endorfin. Nie zwlekaj i sprawdź, jak zacząć na siłowni już dziś!

Jak zacząć na siłowni? Krok pierwszy: znajdź siłownię, która spełni twoje wymagania

Podjąłeś decyzję o rozpoczęciu treningu siłowego? Świetnie! Czas rozejrzeć się wokół i znaleźć klub, który pomoże ci spełnić twoje cele. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej placówki może być kluczowy w podtrzymaniu motywacji i tempie, w jakim osiągniesz wymarzoną formę. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Po pierwsze, ważne, żeby siłownia znajdowała się w dogodnej lokalizacji – blisko twojego domu, szkoły lub miejsca pracy. Zbyt długie dojazdy to pierwszy czynnik, który zniechęci cię do regularnych treningów. Po drugie, sprzęt! Upewnij się, że wybrany fitness klub posiada szeroką gamę nowoczesnych maszyn, które pozwolą ci rozwinąć każdą partię mięśni. Profesjonalny sprzęt to jedno, ale istotna jest również kadra, która poinstruuje cię, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Pierwszy raz na siłowni – skorzystaj z pomocy doświadczonego trenera

Wybrałeś klub, ale wciąż nie wiesz, jak zacząć przygodę z siłownią? Dobrym pomysłem, jeszcze przed rozpoczęciem treningów, jest konsultacja z trenerem personalnym. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad i pomoże sprecyzować cele. Na podstawie analizy twoich potrzeb i możliwości przygotuje spersonalizowany plan treningowy – inny, jeśli planujesz ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu i inny, jeśli zamierzasz codziennie pojawiać się na siłowni. Rola trenera jest nieoceniona zwłaszcza wtedy, gdy nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś na maszynach. Od prawidłowo wykonywanych ćwiczeń zależy nie tylko progres, ale przede wszystkim twoje zdrowie! Poproś pracownika klubu, żeby zaprezentował ci, jak należy korzystać ze sprzętu i skorygował, jeśli wykonujesz nieprawidłowe ruchy.

Co spakować do torby na siłownię?

Pakując się na siłownię, nie zapomnij zabrać ze sobą kilku rzeczy:

  • Wygodnego stroju do ćwiczeń i sportowych butów na zmianę
  • Butelki wody lub napoju izotonicznego
  • Dwóch ręczników (dużego i mniejszego, który wykorzystasz w czasie ćwiczeń)
  • Podstawowych akcesoriów pod prysznic – żelu do mycia ciała, szamponu, klapek, itp.

Większość z nich zostawisz w szatni w zamykanej szafce. Na salę zabierz ze sobą tylko napój i mały ręcznik.

Zacznij na spokojnie i powoli zwiększaj obciążenie

Nie martw się, jeśli początkowo praca z ciężarami będzie sprawiać ci trudności. Każdy z nas kiedyś stawiał pierwsze kroki i nie wiedział, jak zacząć na siłowni. Rodzaj ćwiczeń, które powinieneś wykonywać zależy od wielu czynników – od wieku, płci, stopnia zaawansowania czy przygotowania organizmu do wysiłku. Ćwicząc regularnie, szybko zauważysz, jak zmienia się twoje ciało i jak z każdym treningiem stać cię na więcej.