Czym są kompleksy?
Kompleksy są przekonaniami na swój własny temat, które biorą się często ze stłumionych i wypartych ze świadomości doświadczeń. Doświadczenia te odbijają się negatywnym echem w codziennym życiu. Są pewnego rodzaju „demonami”, które ujawniają się w pewnych sytuacjach, powodując zły nastrój, wstyd bądź lęk. Umiejętność radzenia sobie z kompleksami i zrozumienia ich natury w widoczny sposób wpływa na poprawę samooceny, a to stabilny fundament do samoakceptacji.Skąd się biorą kompleksy?
Kompleksy mogą mieć swoje podłoże w naszej przeszłości – być może ktoś kiedyś skomentował Twoją niedoskonałość w taki sposób, że wywołało to w Tobie silne emocje, wstyd czy zażenowanie. Od tamtej pory umysł zaakceptował ten fakt i uznałaś go za absolutną, niepodważalną prawdę. Wiele destrukcyjnych przekonań ma to do siebie, że nie pochodzą wcale od nas.Na naszą samoocenę oddziałują również ideały urody lansowane w naszej kulturze. "Idealne" kobiety są wiecznie młode, gładkie i szczupłe, mają równe, białe zęby, lśniące włosy i nieskazitelną cerę. Przez to, że media zalewają nas wizerunkami nieskazitelnych kobiet, wydaje nam się, że jest ich tak wiele, a tylko z nami jest coś nie tak. Często zapominamy, że te „doskonałe istoty” są sztucznym wytworem, wykreowanym przez grafików komputerowych. Na tym, aby wpędzać nas w kompleksy, zależy najbardziej producentom różnych preparatów i środków upiększających, więc pozwól, aby ktoś żerował na Twoich kompleksach!
Niestety, nawet dojrzałe i rozsądne kobiety, ciągle, choćby nieświadomie porównują się do tych ideałów. Próbują za wszelką cenę dążyć do „doskonałości”, będąc przy tym nieustannie niezadowolonymi z siebie. Należy sobie uświadomić, że żaden człowiek nie jest idealny. Ideał piękna jest bowiem kwestią całkowicie subiektywną i dla każdego może oznaczać coś innego. Trzeba zaakceptować siebie i to, czego się zmienić nie da i podkreślać swoje atuty. Każda kobieta jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
Kompleksy odbierają… urodę
Ludzie mający wiele kompleksów nie mają pewności siebie, a co za tym idzie, ich mowa ciała komunikuje jasno, że nie czują się dobrze sami ze sobą. Czy zauważyłaś kiedyś, że osoby które dużo się uśmiechają, są pozytywnie nastawione do świata oraz akceptują siebie, odbierane są najczęściej jako osoby bardzo atrakcyjne z wyglądu? Można powiedzieć, że to właśnie ich uroda powoduje, że czują się dobrze i są szczęśliwi. Bije od nich wewnętrzny blask i pewność siebie. Głęboka zmiana myślenia o sobie pociąga za sobą zmiany w wyglądzie! Wydaje się to niemożliwe, jednak stan psychiczny wpływa na gospodarkę hormonalną, która reguluje większość procesów zachodzących w naszym organizmie. Ostatecznie zatem to, co myślimy wpływa bardzo mocno na nasze kondycję naszego ciała. Zwróć uwagę, że ludzie, którzy są pewni siebie, chodzą wyprostowani, a ich twarz jest zrelaksowana i wypoczęta. Zadbana, pewna siebie i uśmiechnięta kobieta o przeciętnej urodzie, zawsze zrobi lepsze wrażenie niż zakompleksiona „piękność” ze zmartwioną miną.Sposoby na walkę z kompleksami
Ciekawym sposobem na walkę z kompleksami są afirmacje. Za każdym razem, gdy pomyślisz o sobie cos złego, spróbuj zastąpić te myśli pozytywnymi. Spójrz głęboko w lustro i powiedz - „lubię siebie". Samopoczucie i stan emocjonalny, w którym się znajdujemy jest wynikiem myśli, które każdego dnia przepływają przez nasz umysł. Nie zapominajmy, że nad myślami można mieć kontrolę i koncentrować się na tych, które są budujące, pozytywne. Negatywne myśli pojawiają się najczęściej w momencie, w którym jesteśmy przygnębieni. Warto zatem zadbać o to, żeby emocje, które odczuwamy na co dzień były pozytywne. Warto w tym celu uprawiać dużo sportu, dbać o swoją dietę, poświęcać się swojej pasji. Te wszystkie rzeczy komunikują naszej podświadomości, że kochamy i szanujemy siebie. Zadbaj również o to, aby otaczać się ludźmi pozytywnymi, którzy uwielbiają żartować oraz śmiać się. Po pewnym czasie zauważysz, że przebywając wśród nich, umysł nie będzie produkował niepotrzebnych oraz niemających nic wspólnego z rzeczywistością myśli, które prowadzą do kompleksów!Źródło: Primalife.pl