Istnieje jeden prosty sposób, który umożliwia skoncentrowanie się na swoich zaletach i ich dostrzeżenie. Dziennik, bo o nim mowa, może pomóc w codziennej motywacji i analizie postępów. Nie bez powodu od wieków pisali je królowe, artyści, naukowcy.

Lepiej zapamiętujemy słowo pisane.


Sam proces opisywania sprawia, że nasz mózg uruchamia proces analizy i wyciągania wniosków. To przetwarzanie informacji może być niezwykle pomocne. Łatwiej dzięki niemu zdiagnozować siebie. Pisanie dziennika umożliwia dostrzeżenie swoich mocnych stron, a tym samym lepsze poznanie siebie i swoich atutów. Codzienna obserwacja własnej osoby może być niezwykle przydatna w osiągnięciu sukcesu. Warto wyznaczać sobie każdego dnia zadania, a następnie rozliczać się z ich realizacji.

W takim dzienniku warto notować przede wszystkim to co nas inspiruje, pobudza, a co odbiera siłę do działania. Poznanie swoich zalet i umiejętności jest przydatne w budowaniu poczucia własnej wartości. Wielu psychoterapeutów zaleca pisanie pamiętnika lub dziennika, gdyż jest to jedna z najbardziej skutecznych metod pracy nad akceptacją własnej osoby. Pewność siebie oraz znajomość własnych atutów to połowa drogi do osiągnięcia sukcesu.

Powtarzalność i regularność jakiej wymaga pisanie dziennika powoduje wykształcenie pewnego nawyku.


Wylanie myśli na papier umożliwia popatrzenie na ważne sprawy pod innym kątem. Z takiej perspektywy łatwiej dostrzec pewne problemy i pozbyć się negatywnych emocji. Dziennik może stanowić także skuteczne narzędzie motywacyjne. Zapisywanie swoich sukcesów i porażek każdego dnia (np. w procesie odchudzania) jest okazją do analizy i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Codziennie po południu lub wieczorem można rozliczyć się z postawionych przed sobą zadań i celów.