Aero Joga (aerial joga) nazywana jest niekiedy także air jogą bądź jogą na chustach. To połączenie tańca, fitnessu, stretchingu oraz jogi. Aero joga to stosunkowo młoda odmiana jogi. Jej twórczynią jest Michelle Dortignac, która w 2006 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy zaczęła wykonywać ćwiczenia z użyciem hamaka.

Na czym polega Aero Joga?

Przy wykorzystaniu tkanin podwieszonych pod sufitem, adept wisi kilka centymetrów nad ziemią i wykorzystując ciężar własnego ciała doświadcza nowych i klasycznych postaw jogi. Aero Joga w szybki bezpieczny sposób pomaga zrozumieć i nauczyć się zaawansowanych pozycji jogi, a to wszystko w pozytywnej atmosferze zabawy. W Aero Jodze ciało szybciej staje się elastyczne i bardziej ruchome, niż w klasycznych odmianach jogi.

Zalety Aero Jogi

Aero Joga jest korzystna dla kręgosłupa, który podczas zajęć się wydłuża, a poza tym jest odciążany. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób z wadami postawy. Ponadto bazująca na ćwiczeniach rozciągających Aero Joga uelastycznia ciało, zwiększa ruchomość stawów oraz rozciąga wszystkie mięśnie. Wzmacniane są przede wszystkim mięśnie nóg i ramion, gdyż to na ich sile bazuje większość wykonywanych pozycji.  Praktykowanie tej odmiany jogi poprawia również ukrwienie i dotlenienie mózgu dzięki asanom praktykowanym do góry nogami. Wpływa to dobrze na koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Poza tym wykonywanie ćwiczeń w powietrzu dogłębnie relaksuje i odpręża.

Dla kogo jest Aero Joga?

Wprawdzie Aero Joga jest bezpieczna, ale z uwagi na dużą ilość asan wykonywanych w pozycji odwróconej, nie zaleca się jej osobom cierpiącym na choroby serca.  Inne przeciwwskazania to ciąża, jaskra, osteoporoza, podatność na omdlenia, dyskopatia, zapalenie zatok przynosowych i choroby układu nerwowego. Natomiast, wbrew pozorom, Aero Jogę mogą, a nawet powinny, praktykować osoby z nadwagą i otyłe. Chusta jest w stanie bowiem unieść nawet ciężar 400 kg.