Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku fizycznego. Aktywność jest bowiem jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawę naszego zdrowia.

Czy należy ćwiczyć chorując na cukrzycę?

Aktywność fizyczna (podobnie jak dieta) stanowią bardzo ważny element postępowania niefarmakologicznego w cukrzycy, na każdym jej etapie, także w profilaktyce. Trening działa podobnie do insuliny, ponieważ podczas intensywnego wysiłku komórki mięśniowe zużywają większą ilość cukru, obniżając  jego poziom we krwi. Zwiększenie aktywności fizycznej wpłynie pozytywnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, obniżenie „złego i podwyższenie „dobrego” cholesterolu, wzmocni serce zmniejszając ryzyko zawału i udaru mózgu, poprawi samopoczucie oraz ułatwi uzyskanie prawidłowej masy ciała. Aktywny cukrzyk potrzebuje zazwyczaj mniejszej ilości leków (insuliny). Także powikłania cukrzycowe pojawią się u niego dużo później lub wcale. Cukrzyca typu 2 w większości przypadków wynika z nadwagi, dlatego istotnym elementem jej leczenia jest wysiłek fizyczny sprzyjający zmniejszeniu i utrzymaniu należnej masy ciała. Zmiana sposobu odżywiania na zdrowszy i kontrola wagi ciała jest w cukrzycy kluczowa.

Jaka aktywność?

Na co dzień doskonale sprawdzą się długie spacery i nordic walking. Dodatkowo 3-4 razy w tygodniu należy np. ćwiczyć aerobik, pójść na basen, biegać, chodzić (na świeżym powietrzu lub bieżni), pograć w piłkę czy wybrać się na wycieczkę rowerową. Jest tyle możliwości, że na pewno każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich preferencji i temperamentu. Jedyny rodzaj wysiłku, jaki nie jest zalecany ze względów zdrowotnych, to ćwiczenia siłowe z dużymi obciążeniami (podnoszenie ciężarów). Warto porozmawiać na temat wyboru ćwiczeń ze swoim lekarzem i trenerem.

Pamiętaj! Tylko systematyczna, trwająca ok. 40-60 min. aktywność o średnim natężeniu (wysiłek tlenowy) pozwoli organizmowi przestawić się na lepsze wykorzystanie glukozy, usprawnić funkcję układu krążenia, zużyć wystarczającą ilość energii i w rezultacie zmniejszyć masę ciała. 

Zachowaj środki ostrożności

Nie zapominaj, że podczas ćwiczeń mięśnie potrzebują energii do pracy. W tym celu spalają glukozę. Zwiększone wykorzystanie glukozy, może prowadzić do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi, a w konsekwencji do nieprzyjemnych a nawet niebezpiecznych objawów hipoglikemii (napadu głodu, nudności, bólu głowy, osłabienia, bladości, zimnych potów, przyspieszonego bicia serca, aż po śpiączkę włącznie).

Aby podczas treningu nie doszło do niedocukrzenia, przestrzegaj następujących zasad:

  • nie podejmuj ćwiczeń na czczo
  • nie rozpoczynaj wysiłku gdy stężenie cukru we krwi jest niższe niż 100mg/dl (5,5mmol/l) i ostatni posiłek był spożywany kilka godzin wcześniej
  • podczas ćwiczeń zawsze miej przy sobie porcję szybko przyswajalnych węglowodanów (w przypadku cukrzycy typu 1 dawkę glukagonu)
  • uprzedź trenera lub osoby towarzyszące, aby w razie niedocukrzenia udzieliły Ci pomocy (wytłumacz jak to zrobić)
  • noś przy sobie identyfikator z informacją, że masz cukrzycę
Z cukrzycą można żyć. Co więcej - można żyć wyjątkowo zdrowo i aktywnie. Jeżeli potraktujemy ją poważne, dużo się o niej dowiemy, zastosujemy odpowiednie leczenie i zalecenia - zdołamy nad nią zapanować. Diagnoza cukrzycy powinna być początkiem zmiany stylu życia na zdrowszy!