Czy na emeryturze warto jeszcze podejmować wyzwania i stawiać sobie nowe cele? Jak skutecznie działać „solo”? Gdzie szukać wsparcia? Oto kilka wskazówek dla seniora, jak zadbać o zdrowie, być aktywnym i szczęśliwym, niezależnie od wieku.

Trenuj w towarzystwie

W dobie starzejącego się społeczeństwa nastąpił prężny rozwój instytucji i firm dbających o aktywność seniorów. Kluby, stowarzyszenia, fundacje prześcigają się w coraz to nowych propozycjach umożliwiających nie tylko podtrzymanie aktywności, ale i rozwój zdolności motorycznych. Warto brać udział w akcjach społecznych, poznawać nowych ludzi i wymieniać doświadczenie. Jeśli jednak brak Ci wsparcia, nie czekaj na wymarzoną „drużynę mistrzów” - złoto zdobywa się również w pojedynkę! 

Możesz zamienić spacer na dynamiczny marsz, korzystać z ogólnodostępnych sprzętów sportowych, które coraz częściej znaleźć można na osiedlach, w parkach oraz przy centrach sportów. 

Innym sposobem na rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną jest korzystanie z poradników tworzonych przez specjalistów. Pamiętaj jednak o tym, że najlepszy trening to ten dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. By czerpać z treningu pełną przyjemność i zminimalizować ryzyko urazu, skonsultuj się ze specjalistą w celu ustalenia wskazań i przeciwwskazań do treningu - podczas w wizyty kontrolnej u lekarza zgłoś chęć zwiększenia aktywności fizycznej i poproś o wskazówki lub udaj się do fizjoterapeuty by określić cele dostosowane do Twoich potrzeb. 

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniesz - wykonaj rozgrzewkę by przygotować swoje ciało do wysiłku, po treningu rozciągnij się i powoli wyciszaj organizm wykonując ćwiczenia oddechowe. Nie forsuj organizmu, zacznij od prostych ćwiczeń, wykonuj je powoli i dokładnie. Stopniowo zwiększaj czas przeznaczony na aktywność. 

Stawiaj sobie nowe cele

Określenie celów pomaga w działaniu na każdym etapie życia. Wyznaczenie mądrych celów umożliwia monitorowanie przebiegu ich realizacji oraz przybliża nas do ich osiągnięcia.

Cel powinien być:

  • Precyzyjny - dokładnie dookreślony. Zastanów się co dokładnie chcesz osiągnąć, spróbuj opisać go jednoznacznie, prosto i konkretnie.
  • Mierzalny. Pomyśl w jaki sposób zmierzysz efekt, który zbliża Cię do osiągnięcia celu i określ jaki a być efekt końcowy.
  • Atrakcyjny. Czy wizja osiągnięcia celu, który sobie stawiasz jest będzie motywować Cię do działania? Czy jest on dostatecznie ambitny i jednocześnie kuszący?
  • Realny do osiągnięcia. Na tym etapie zastanów się, czy posiadasz wystarczające zasoby do jego realizacji, czy jest osiągalny, czy jest spójny z innymi celami, które sobie stawiasz na innych płaszczyznach życia?
  • Terminowy. Określ termin, w którym osiągniesz wyznaczony cel oraz ustal tzw. kroki milowe - terminy zakończenia poszczególnych etapów na drodze do celu. 
Nawet w wieku 90 lat możesz stawiać sobie nowe cele, które będą napędzać cię do działania! Może będzie to cel zdrowotny, może intelektualny, a może społeczny? 

Dobrze sprecyzowany cel umożliwi łatwiejszą i przyjemniejszą realizację. Satysfakcja z jego osiągnięcia będzie motywacją do dalszych działań.

Regularnie monitoruj swoje zdrowie

„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz, 
Aż się zepsujesz.” 


Pisał Jan Kochanowski.

 
Badania profilaktyczne nie tylko pomagają wykluczyć chorobę, ale również ustalić program postępowania w przypadku zwiększonego ryzyka zachorowalności. Wiele osób unika badań profilaktycznych w lęku o potwierdzenie swoich obaw związanych z wystąpieniem objawów chorobowych. Wczesne wykrycie choroby umożliwia wdrożenie działań leczniczych, które dzięki ogromnym postępom medycyny coraz częściej umożliwiają całkowite wyleczenie. Bardzo istotne jest by działać natychmiastowo. Monitorując regularnie swoje zdrowie zwiększamy świadomość na temat swojego organizmu i mamy wpływ na jego funkcjonowanie. Wiele placówek medycznych proponuje bezpłatne badania profilaktyczne - przy okazji wizyty warto poprosić swojego lekarza o sugestie. 

Udając się do specjalisty warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, zapisać aktualnie przyjmowane leki oraz suplementy diety - nazwy i dawki oraz częstotliwość ich przyjmowania. 

Przeanalizować swoją dietę - co, w jakiej ilości i o jakiej godzinie jesz. Niedobory witamin i minerałów w organizmie mogą wynikać z braku stosowania zrównoważonej diety dostosowanej do potrzeb organizmu.

Odżywiaj się zdrowo

Zdrowo – nie zawsze znaczy drogo. Wybieraj sezonowe produkty, zwracaj uwagę na jakość, nie tylko na ilość. Pięć posiłków dziennie, zjadanych regularnie w oparciu o zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia (piramidę zdrowego żywienia), regularne nawadnianie i dostosowana do potrzeb aktywność fizyczna pomogą ci utrzymać ciało w dobrej kondycji. Jeśli masz trudności z utrzymaniem właściwej wagi, jesz regularnie ale wahania wagi są znaczne, masz nadwagę lub niedowagę, w oparciu o wyniki badań krwi dietetyk medyczny może pomóc ci określić potrzeby i zalecenia żywieniowe. Każda substancja, którą wprowadzasz do organizmu będzie oddziaływać na jego funkcjonowanie. Stosując suplementację korzystaj z konsultacji ze specjalistą - podczas wizyty kontrolnej poproś o zalecenia, farmaceuta pomoże ci dobrać rodzaj suplementu, który będzie najbardziej odpowiedni. Suplementy chociaż posiadają podobne nazwy mogą znacznie różnić się od siebie składem. Pamiętaj też, że żadna tabletka ani „cudowny napój” nie zastąpią zrównoważonej diety.

Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu

Często zdarza się, że osoby starsze ograniczają dostarczanie płynów do organizmu z powodu nietrzymania moczu. W dobie dzisiejszej medycyny istnieje bardzo wiele sposobów na radzenie sobie z problemami uroginekologicznymi, W ustaleniu odpowiedniej terapii pomóc mogą lekarze ginekolodzy oraz urolodzy we wsparciu z fizjoterapeutami uroginegologicznymi. Regularne nawadnianie jest bardzo ważne dla zdrowia i wspomaga m.in. pracę mózgu, mięśni i układu trawiennego. 

Wszystko wiesz, wszystko rozumiesz, tylko już nic z tego wszystkiego nie pamiętasz? Na szczęście nasz mózg posiada cudowną zdolność do regeneracji. 

Ćwiczenia umożliwiają zwiększenie zdolności zapamiętywania, pobudzają mózg do działania i mogą być świetną rozrywką! Popularna gra „memory” może urozmaicić spotkanie towarzyskie, ale możesz też zagrać z samym sobą. Chcąc stworzyć własną wersję potrzebujesz tylko kartki papieru A4, którą tniesz na 8 równych prostokątów. Na każdej parze rysujesz ołówkiem taki sam wzór - np. trójkąt, kwiat, koło, kwadrat. Wszystkie karteczki rozsypujesz na stole wzorem do góry i przesuwasz w różnych kierunkach, by znajdowały się w różnych miejscach. Przyglądasz się chwilę starając się zapamiętać w jakim miejscu znajdują się takie same obrazki. Wszystkie karteczki odwracasz obrazkami do dołu. Liczysz do dziesięciu, następnie odkrywasz jedną kartkę, obserwujesz wzór, starasz się przypomnieć sobie gdzie na stole znajduje się kartka z takim samym wzorem. Odkrywasz tą kartkę. Jeśli udało ci się odgadnąć - odkładasz parę na bok i kontynuujesz grę odkrywając kolejną kartkę. Jeśli nie - odwracasz niewłaściwą karteczkę obrazkiem do dołu i próbujesz dalej, do momentu, kiedy uda ci się dopasować taką samą kartkę. Następnie kontynuujesz grę odkrywając kolejną kartę i próbujesz znaleźć parę. Jeśli chcesz utrudnić grę możesz dołożyć kolejny komplet kart - im więcej kart, tym poziom trudności większy. Jeśli grasz w towarzystwie, każda osoba ma jeden ruch - odkrywa kartę i stara się dopasować do niej kartę, jeśli wybrała poprawnie - odkłada karty na bok, jeśli nie, kolejka przepada i zadanie przechodzi na kolejną osobę. 

Jeśli posiadasz romantyczną duszę możesz też skorzystać z dobrodziejstw literatury i recytować poezję lub śpiewać piosenki - nauka nie musi być nudna, a trening mózgu będzie bardziej efektywny jeśli zadania będą sprawiać ci przyjemność.

Bez względu na wiek zawsze możesz stawiać sobie nowe cele! Zamiast rozmyślać o złym samopoczucie, o chorobie, warto skupić się na dbaniu o zdrowie i podwyższaniu jakości życia dzięki wrowadzeniu do niego codziennej porcji aktywności.