Letnie dni zachęcają do wyjścia z domu i cieszenia się słońcem. Nasza skóra przybiera wówczas piękny, złoto brązowy odcień. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy opalamy się z głową. Sprawdźmy więc, jak opalać się bezpiecznie. Poznaj 10 najważniejszych zasad.

Krem z filtrem to podstawa

Ochrona przed słońcem jest koniecznością, nawet jeśli zależy ci na tym, żeby się szybko opalić. Dobrze jest wyposażyć swoją kosmetyczkę w kremy z wysokim filtrem UV. Powinien on wynosić nie mniej niż SPF 15. Jeśli mamy jasną karnację - nie schodźmy poniżej SPF 30.

Zacznij przed wyjściem z domu

Jeśli zależy ci na tym, by ochrona przed słońcem działała od pierwszych minut na plaży, nie smaruj się kremem dopiero gdy usiądziesz na leżaku. Produkt potrzebuje czasu, by się wchłonąć i zacząć działać. Pierwszą warstwę kosmetyku nałóż więc już w domu, mniej więcej 20 minut przed wyjściem.

Aplikację kosmetyku należy powtarzać

Jeśli chcesz zagwarantować sobie bezpieczne opalanie pamiętaj, że nie wystarczy jednorazowe posmarowanie się kremem. Powtarzaj czynność po każdym wyjściu z wody lub jeśli po prostu plażujesz, spacerujesz - po upływie od 1 do 2 godzin.

Szczególnie zadbaj o dzieci

W przypadku dzieci powinniśmy szczególnie rozsądnie podchodzić do opalania. Maluchy powinny bawić się w cieniu parasola, mieć przykryte główki, a ich ciała należy zabezpieczyć kremem z wysokim filtem SPF 30 lub blokerem SPF 50.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Bezpieczne opalanie to nie tylko troska o swoją skórę, ale również samopoczucie. Leżenie na słońcu może przyczynić się do udaru cieplnego. Dlatego też koniecznie weź ze sobą nakrycie głowy oraz pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Pij regularnie, małymi łykami - w ten sposób unikniesz skutków odwodnienia.

W tych godzinach unikaj słońca

W godzinach 11:00-15:00 dobrze jest zrezygnować z opalania. Słońce znajduje się wtedy wysoko i operuje naprawdę silnie, co może szczególnie przyczynić się do powstania poparzeń słonecznych, a przecież zależy Ci na pięknym odcieniu opalenizny, a nie nieestetycznie, czerwonej skórze.

Opalaj się rozsądnie

Jeśli opalanie ma być bezpieczne nie zaczynaj urlopu od całodniowego pobytu na słońcu. Początkowo warto opalać się przez kilka - kilkanaście minut, stopniowo wydłużając ten czas. Twoja opalenizna będzie piękniejsza i trwalsza. 

Opalanie a ciąża

Ciężarne panie mogą się opalać, niemniej powinny pamiętać, że w tym okresie znacznie częściej dochodzi do uczuleń, poparzeń oraz powstawania stałych przebarwień. Warto więc zacząć stopniowo i pamiętać o odpowiedniej ochronie. Dobrze jest też przed planowanymi wakacjami skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tego nie zabieraj ze sobą

Idąc na słońce nie nakładaj biżuterii – w reakcji z promieniami słonecznymi może cię uczulić. Zrezygnuj również z metalowych ozdób na swoim ciele, które mogłyby cię poparzyć.

Zadbaj o skórę po opalaniu

Bezpieczne opalanie to również troska o skórę po zakończeniu kąpieli słonecznej. Umyj dokładnie skórę i wklep w nią kojący balsam lub chłodzący krem po opalaniu.

Rozpoczynając wakacje, pamiętaj, aby dobrze przygotować się na ekspozycje słoneczne. Dzięki temu unikniesz poparzeń,  będziesz cieszyć się zdrowo wyglądającą, promienną skórą, a opalenizna pozostanie z Tobą na dłużej.