Powszechnie wiadomo, że „ruch to zdrowie” i każda aktywność fizyczna niesie za sobą szereg czynników prozdrowotnych. Jedną z aktywności, którą w większości może wykonywać każdy bez względu na wiek, miejsce w jakim się znajduje oraz posiadanie profesjonalnego sprzętu jest bieganie.
Treningi biegowe od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem i nie zapowiada się, aby ta tendencja się zmieniła. Organizowanych jest wiele imprez biegowych, ludzie łączą się w grupy biegowe poznając nowe osoby gdzie mogą dzielić wspólną pasję z innymi jak również zmotywować się do dalszego działania w chwilach zwątpienia.
Bieganie to popularna aktywność fizyczna wybierana w czasie wolnym, która znacząco wpływa na długość życia oraz niesie za sobą szereg korzyści. Należy wspomnieć, że efekty biegania zauważymy nie tylko w organizmie człowieka, tj. układzie oddechowym czy krwionośnym ale także w strefie duchowej gdzie efektem będzie mniejsze gromadzenie stresu, relaks i tzw. „oczyszczenie” umysłu. Motywacją osób, które zaczynają przygodę z bieganiem może być poprawa wydolności, zapobieganie rozwojowi chorób przewlekłych i cywilizacyjnych, chęć utraty zbędnych kilogramów, wzmocnienie mięśni ale także poprawa samopoczucia, redukcja stresu czy poprawa jakości snu.
Co daje bieganie?
Nawet 5-10 minut biegu dziennie przy niskich prędkościach przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób ze strony układu krążenia. Osoby regularnie trenujące bieganie mają niższe ciśnienie tętnicze. Co prawda podczas trwania treningu ilość skurczów na minutę zwiększa się, natomiast w efekcie treningu aerobowego tętno spoczynkowe jest niższe. Co więcej, osoby trenujące zaledwie 50 min biegu na tydzień chronią organizm przed ryzykiem udaru, zapalenia stawów, cukrzycy czy wysokiego poziomu cholesterolu.
-
Wzmocnienie mięśni całego ciała
Podczas biegu całe ciało wprawione jest w ruch, zarówno kończyny dolne, pośladki, ramiona oraz mięśnie brzucha. Poprzez zmianę nawierzchni, nachylenia i intensywności biegu ciało zmuszone jest to większej pracy dzięki czemu możesz bardziej ukierunkować aktywacje poszczególnych mięśni mając wpływ na ich wzmocnienie i podkreślenie.
Kiedy biegasz mózg wytwarza związki chemiczne odpowiadające za uczucie szczęścia- endorfinę i serotoninę, które utrzymują się jeszcze przez długi czas po zakończeniu aktywności. Te dwa hormony poprawiają nastrój oraz zapobiegają depresji, to dzięki nim biegacze są bardziej pewni siebie i odnoszą sukcesy również poza strefą sportu.
Wydawałoby się, że bieganie jest sportem indywidualnym ale gdy już zaczniemy biegać i rozejrzymy się dookoła możemy dostrzec wiele osób, które również w tym momencie oddają się tej aktywności, kontakt wzrokowy lub drobny uśmiech od mijanej osoby potrafi wprawić w jeszcze lepszy humor i dodać sił na kolejnych kilometrach. W wielu miejscach aktywnie powstają społeczności biegaczy gdzie możemy spotkać osoby dzielące tę samą pasję. Społeczność biegaczy jest silna i zawsze można liczyć na słowa otuchy, wsparcia oraz motywacji.
-
Umożliwia spalanie sporej ilości kalorii
Porównując ilość spalonych kilokalorii do innych aktywności wytrzymałościowych, np. jazdy na rowerze czy pływania, aktywność jaką jest bieganie sklasyfikowana jest na najwyżej. Ilość spalonych kalorii wynika z ilości zaangażowanych mięśni niezbędnych do biegu, a tym samym podniesieniu tętna- im ciężej pracuje twoje serce tym więcej energii (kilokalorii) zużywa twoje ciało. Należy pamiętać, że nie ma jednej określonej ilości kcal spalonych podczas pokonania danej odległości biegu, możemy oszacować, że podczas godzinnego biegu osoba jest w stanie spalić około 600-900 kcal. Istnieje wiele czynników wpływających na końcową sumę, np. masa ciała, prędkość i intensywność biegu, poziom nachylenia i rodzaj powierzchni.
Najważniejsze korzyści z biegania
Pamiętaj, bieganie to nie tylko spalanie kalorii, ale również budowanie siły, wytrzymałości i przedłużenie życia w zdrowiu, dodatkowo nie wymaga nakładów finansowych czy specjalnego miejsca bo można biegać o każdej porze - w parku, w lesie, na plaży czy wzdłuż ulicy. To aktywność nie wymagająca szczególnych zdolności, jest to bardzo naturalny ruch, który niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych.