Ciało to jedyny dom, w którym będziesz mieszkać do końca swojego życia.
Nasze ciało posiada niesamowite zdolności regeneracji. Wysyła sygnały, które ułatwiają autodiagnostykę – samodzielną obserwację i weryfikację. Posiada także narzędzia umożliwiające ich zaspokajanie. Automasaż relaksacyjny jest jedną z najprzyjemniejszych i łatwo dostępnych metod ułatwiających powrót do równowagi, harmonii, balansu ciała i umysłu.Intuicja i dotyk
Kiedy boli nas głowa w pierwszym odruchu intuicyjnie dotykamy okolic skroni i czoła. W stresie, gdy czujemy nudności lub kłucie w żołądku układamy dłonie na brzuchu. Kiedy odczuwamy smutek nasza postawa jest zamknięta, układa się w pozycji embrionalnej, przypominającej ułożenie płodu w łonie matki, kiedy jesteśmy dumni pierś wysuwa się do przodu, a głowa jest uniesiona wysoko.Język ciała – język duszy
Choć kultury i języki różnią się od siebie, niewerbalny sposób wyrażania emocji na całym świecie pozostaje niemalże jednoznaczny. W euforii unosimy wysoko ramiona, a gdy czujemy się niepewnie, krzyżujemy ręce, zamykając się w sobie.Sposób wyrażania emocji powiązany jest z efektem jaki chcemy osiągnąć – z emocjami jakie chcemy wrazić i z informacją jaką chcemy przekazać światu.
Fenomen "magii dotyku" przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Przytulamy dla zgłębienia poczucia bezpieczeństwa, głaszczemy, by złagodzić cierpienie lub wyrazić sympatię, gilgoczemy, aby podrażnić i zachęcić do energicznej reakcji, poklepujemy, by dodać otuchy, w odruchu miłości obejmujemy i całujemy.
Jak działają zmysły
Nasze ciało poprzez zmysły odbiera bodźce, sygnały z otoczenia. Dzięki zmysłom możemy doświadczać przyjemności, poznawać otoczenie oraz odbierać informacje o zagrożeniu. Węch, smak, wzrok, dotyk i słuch posiadają receptory, dzięki którym informacje napływające z otoczenia przekazywane są do odpowiednich części mózgu, gdzie następuje ich analiza i ocena.Na skórze umieszczone są receptory odpowiedzialne za czucie powierzchowne – receptory dotyku, bólu i temperatury. Warto wiedzieć, iż posiadamy również receptory czucia głębokiego, ulokowane w mięśniach i ścięgnach. Zmysł orientacji, czyli propriocepcja dostarcza nam informacji m.in. o ułożeniu ciała i jego części względem siebie.
To właśnie dzięki niesamowitym właściwościom naszego organizmu, właściwie wykonany automasaż relaksacyjny, w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze, z muzyką w tle, przy lekko przygaszonym świetle, z kosmetykiem o przyjemnej konsystencji i zapachu, staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Dozwolone rękoczyny czyli zalety masażu
Pierwotnie wiedzę przekazywano w gestach i słowach. Z czasem powstawały również zapisy o właściwościach dotyku. Dziś prozdrowotnego oddziaływania masażu możemy doświadczać nie tylko intuicyjnie, ale także korzystając z usług wyspecjalizowanych gabinetów. Korzystamy w nich głównie z odnowy biologicznej po treningu, czy pourazowej rehabilitacji. Liczne badania naukowe potwierdzają wpływ masażu na organizm, systematyzują wiedzę z wielu dziedzin i pozwalają dookreślić procedury, by masaż był bezpieczny, skuteczny i dostępny.
Nasz organizm jest cudownie skonstruowaną maszyną, którą codziennie poznajemy na nowo.
Każdy z nas inaczej reaguje na dotyk. Ten sam rodzaj oddziaływania i ta sama siła bodźca – jeśli doświadczamy jej w innych warunkach – może powodować inną reakcję.
Siła bodźca może być zróżnicowana – od delikatnego, zmysłowego, powierzchownego – po głęboki, nawet do granicy bólu.
Ten sam bodziec, w zależności od indywidualnych cech organizmu, może wywołać inny efekt – delikatne głaskanie może ukoić zmysły lub drażnić, mocniejszy ucisk może powodować ból lub przyjemne uczucie ulgi. Istnieje szereg zależności, które warunkują rekcję organizmu na oddziaływanie dotyku.
Odczuwanie przyjemności związane jest nie tylko z fizjologicznym uwarunkowaniem – sposób reakcji organizmu na bodziec może być związany ze stanem emocjonalnym, „potrzebą chwili” lub wcześniejszymi doświadczeniami. Delikatne muśnięcie w okolicy twarzy może sprawić, że szybciej zabije nam serce, zarówno wobec ukochanej osoby jak i gdy zrobi to nieznajomy – reakcja organizmu na bodziec może być jednak zupełnie inna – ważne jest zatem nie tylko jak, ale też kto nas dotyka.
W poczuciu bezpieczeństwa chętnie oddajemy się przyjemności. W stresie nasz organizm samoistnie włącza informację „walcz lub uciekaj”. Jeśli pomimo wewnętrznego sygnału o zagrożeniu, zmusimy się do pozostania w sytuacji dyskomfortu, może to powodować dodatkowe napięcie. Automasaż jest oddziaływaniem, w którym mamy kontrolę i bezpośredni wpływ na siłę, rodzaj i czas dotyku – dlatego może być rozwiązaniem dla osób, których skóra jest bardzo wrażliwa na bodźce, lub dla tych, którzy z innych powodów unikają zewnętrznego oddziaływania za pomocą dotyku. Automasaż relaksacyjny może być formą wspomagającą, jednak w wypadku nadwrażliwości na bodźce lub deficytów czucia, należy skontaktować się z lekarzem, by ustalić najlepszą formę terapii.
Relaks ciała i umysłu
To, w jaki sposób oddziałujemy na swoje ciało podczas automasażu, może wyrazić szacunek, wdzięczność i miłość – kluczowe dla samoakceptacji. Warto zatem spojrzeć na swoje ciało z wyrozumiałością i traktować je z łagodnością. Skuteczność działań antystresowych ściśle związana jest ze współpracą ciała i umysłu. Chociaż początki mogą wydawać się trudne, a ruchy niezgrabne – warto wiedzieć, że nawet najbardziej wprawni terapeuci zaczynali od opanowania ruchów płynnego „głaskania”.
Jak dobrać masaż do swoich potrzeb?
Rodzaj dotyku odzwierciedla się także w jego właściwościach. Siła bodźca, dobór ruchów i tempo będą miały wpływ na zmiany jakie dokonują się w naszym ciele. Rodzaj masażu dobierany jest w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć.
Automasaż relaksacyjny jest oddziaływaniem, w którym dążymy do wyciszenia organizmu, osiągnięcia pełnej harmonii ciała i umysłu. Nawet najprzyjemniejszy dotyk w nadmiarze, będzie powodował rozdrażnienie, dlatego nie należy przekraczać wyznaczonego czasu masażu. Lekkie poczucie niedosytu sprawi, że chętniej będziemy sięgać po techniki relaksacyjne.
Czym jest masaż?
Według wielu definicji encyklopedycznych masaż jest ogółem działań ręcznych lub mechanicznych wykonywanych na skórze w celach: terapeutycznym, higienicznym, estetycznym i sportowym. W tej dziedzinie najwięcej wiedza o masażu masażyści. Wiedza i umiejętności pozwalają im wprawnie oddziaływać na organizm – ciało i umysł. Jednak oprócz kwalifikacji i zdolności, ogromie istotnym pozostaje doświadczenie. Odkrycie potrzeb masowanego i sprostanie tym wymaganiom jest nie lada wyzwaniem.Automasaż umożliwia poznanie własnego ciała, odkrycie potrzeb, odnalezienie dróg do przyjemności. Automasaż może być doskonałym sposobem na zgłębienie świadomości własnego ciała.
Warto czerpać wiedzę z procedur stosowanych przez specjalistów, by automasaż był przyjemny, bezpieczny i skuteczny. Przed każdą sesją masażu specjalista powinien przeprowadzić wywiad i określić wskazania i przeciwwskazania, przyjrzeć się tkankom, dobrać odpowiednie formy masażu, zapewnić wygodę i bezpieczeństwo, określić właściwy czas i dostosować siłę bodźca. Zalet masażu jest bardzo wiele, jednak tak jak w wypadku każdego oddziaływania na organizm, należy przestrzegać zaleceń, gdyż masaż wywoływać może rozmaite, nie tylko pozytywne skutki.
Masaż powinien przeprowadzony zostać według ścisłe określonych zasad – również jeśli jest wykonywany samodzielnie na własnym ciele, czyli jeśli jest automasażem.
Warto wiedzieć, że nie każdą technikę masażu można wykonać na „sobie samym”. Nie każdy stres można także usunąć za pomocą relaksacyjnego automasażu.
W wypadku stale nawracających napięć w ciele, warto skonsultować się ze specjalistą fizjoterapii, by odnaleźć przyczynę, która może kryć się w oddalonym miejscu w ciele.
W wypadku wzmożonego napięcia emocjonalnego pomocna może okazać się wizyta u psychologa, by określić etiologię problemu – przyczynę i przebieg – i odnaleźć sposoby na to, w jaki sposób radzić sobie z utrzymującym się długotrwale lub ciągle powracającym stresem.
Przed przystąpieniem do automasażu należy obejrzeć skórę, zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami. Pomieszczenie powinno być wywietrzone, ułożenie ciała komfortowe, warto włączyć muzykę relaksacyjną, zadbać, by kosmetyk, który stosujemy do masażu, miał przyjemną konsystencję i zapach oraz sprawdzić jego skład i właściwości na opakowaniu.
W wypadku chorób przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Fenomen automasażu – prosty, dostępny, efektywny
Krótki, częściowy automasaż relaksacyjny możemy przeprowadzić nawet w ciągu 10 min. Łatwość wykonania polega na zestawieniu prostych ruchów, które nie wymagają większej wprawy. Zasady masażu wykorzystują naturalnie przez nas wykonywane głaskanie, ugniatanie i rozcieranie.
Powierzchowny masaż relaksacyjny pozytywnie wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale działa uspokajająco i stymuluje zakończenia nerwowe, poprawia trofikę skóry. Głębsze oddziaływanie m.in. zwiększa ukrwienie, umożliwiając szybszy transport substancji odżywczych i usprawniając metabolizm.
Stopniowanie siły bodźca jest kluczowe dla pożądanego efektu, warto zatem pamiętać, by rozpocząć od delikatnego dotyku. Tempo masażu relaksacyjnego jest wolne, sprzyja wyciszeniu organizmu. Czas powinien odpowiadać zaleceniom dla konkretnych partii ciała i rodzajów masażu.
Karolina Gełdon – fizjoterapeuta, specjalista PrimaLife