W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, że zauważa utratę jędrności skóry, brak elastyczności, pierwsze zmarszczki. Warto zapobiegać widocznym zmianom, także od wewnątrz, zanim będą zbyt zaawansowane i niemożliwe do zniwelowania.
Czym jest kolagen?
Kolageny to rodzina białek fibrylarnych, stanowiących podstawowy materiał budulcowy każdego organizmu. U człowieka stanowią około 30% wszystkich białek i występują w większości tkanek i narządów. Kolagen stanowi składnik budulcowy skóry, kości, zębów, ścięgien, wiązadeł, rogówki, naczyń krwionośnych i włosowatych. Występuje również w płucach, sercu, wątrobie i nerkach. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie integralności strukturalnej i sprężystości tkanki łącznej, sprawiając, że jest ona wytrzymała na rozciąganie. Można porównać go do „naturalnego kleju” („kolla” z greckiego oznacza klej, „gennos” to ród, pochodzenie). Dotychczas udało się wyizolować i opisać 29 typów kolagenów charakteryzujących się odmienną strukturą, funkcją oraz występowaniem w organizmie.
Rola kolagenu w skórze
Kolagen ma decydujący wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Odpowiada za to, że jest ona jędrna, sprężysta i miękka. Zapewnia też jej odpowiedni poziom nawilżenia oraz odpowiada za zachodzące w niej procesy odnowy komórkowej. W skórze młodej osoby, kolagen jest automatycznie wytwarzany i wymieniany, dzięki czemu uszkodzenia tkanki bardzo szybko się regenerują. Niestety z wiekiem organizm powoli traci zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Proces ten zaczyna zwalniać już około 25 roku życia. Z roku na rok skóra staje się coraz mniej jędrna i elastyczna, pogłębiają się zmarszczki. Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, ale jego tempo zależy od wielu czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych - zanieczyszczenie środowiska, toksyny, nadmierne promieniowanie słoneczne, hormony, stres, papierosy, cukier itd.
Czy substancje odżywcze mogą pomóc w budowie kolagenu?
Aby pomóc organizmowi w zwiększeniu produkcji kolagenu dieta musi być urozmaicona i zawierać jak najmniej przetworzone produkty. Niezbędne jest dostarczanie w pożywieniu przede wszystkim witaminy C, aminokwasów takich jak prolina i glicyna, a także miedzi oraz odpowiedniej ilości białek i kwasów Omega 3. Zdrowa dieta powinna być bogata w ciemnozielone warzywa, np. jarmuż, natka pietruszki, brokuły, zielona papryka, oraz buraki (bogate w krzem), fasolę (bogatą w kwas hialuronowy) oraz owoce z dużą zawartością witaminy C takie jak owoce aceroli i dzikiej róży, czarna porzeczka, truskawki, cytrusy. Spore ilości proliny znajdziemy np. w jajkach, mleku i przetworach mlecznych, mięsie, roślinach strączkowych. Glicynę zaś zawiera żelatyna (buliony, galaretki, golonka). Miedzi szukajmy w pestkach słonecznika, orzechach, kakao itd. Nie można też zapomnieć o produktach wieloziarnistych, kaszach, płatkach owsianych. Ryby morskie i orzechy zawierają dużo kwasów Omega 3.
Suplementacja kolagenem
Według badań naukowych, przyjmowanie suplementów zawierających kolagen może przyczyniać się do poprawy wyglądu skóry. Kolagen można nabyć w formie specjalnego proszku rozpuszczalnego w wodzie lub kapsułek. Kolagen w proszku można dodawać do żywności (zupy, koktajle, smoothie). Najlepiej jednak wybrać naturalny kolagen rybi (hydrolizat kolagenu rybiego), zbliżony swoją strukturą do ludzkiego. Jego przyswajalność, a zarazem skuteczność jest nieporównywalnie wyższa od kolagenu wołowego czy wieprzowego. Powinien być zawsze łączony z dietą bogatą w witaminę C oraz w antyoksydanty. Aby zauważyć pierwsze rezultaty potrzebna jest systematyczność i czas (min. 1,5 miesiąca). Cierpliwość zaowocuje spłyceniem zmarszczek i poprawą jędrności skóry.