Jak uregulować pracę gruczołów łojowych?
Chcąc uregulować pracę gruczołów łojowych, musimy nastawić się na powolny i wieloetapowy proces, który może potrwać kilka miesięcy. Długość tego procesu zależy od stanu wyjściowego cery. Jakie czynności powinno się wykonywać?
1. Oczyszczanie twarzy. Myj twarz zarówno rano jak i wieczorem. Jeśli nosisz makijaż, najpierw powinnaś go zmyć, a dopiero potem przejść do oczyszczania dogłębnego.
2.Demakijaż. Produkty, których możesz użyć w tym etapie oczyszczania twarzy to płyn micelarny lub olejek nałożone na płatek kosmetyczny. Preparaty do demakijażu mają niewielką ilość substancji myjących, które mają umożliwić zmycie kosmetyków z powierzchni skóry, bez naruszania bariery hydrolipidowej. Dlaczego nie powinno się kończyć oczyszczania twarzy na tym etapie? Ponieważ produkty te nie wnikają głęboko w pory skóry i nie oczyszczają jej dogłębnie, ich zadaniem jest jedynie powierzchowne oczyszczenie skóry.
3. Dogłębne oczyszczanie twarzy. Produkty, których możesz użyj do dokładnego oczyszczania twarzy to żel, pianka lub mleczko. Unikaj w ich składzie agresywnych substancji myjących takich jak: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Magnesium Laureth Sulfate (MLS), Sodium Coco Sulfate (SCS), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS). Szukaj kosmetyków z delikatnymi substancjami myjącymi takimi jak: Coco-Glucoside. Sodium Cocoamphoacetate, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Bataine.
4. Tonizowanie twarzy. Produkty, których powinnaś użyć to tonik lub hydrolat. Każdy detergent, który stosujemy na skórę, będzie zaburzał nasze pH. Lekko kwaśne pH powierzchni naszej skóry jest zabezpieczeniem przed nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów. Funkcją toniku jest przywracanie odpowiedniego pH skóry po to, by mogła sama bronić się przed drobnoustrojami.
5. Nawilżenie i wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Zadbanie o te dwa czynniki spowoduje, że skóra nie będzie miała potrzeby produkować nadmiaru sebum. Na początku pomimo odstawienia niepożądanych substancji, skóra wciąż może się przetłuszczać. Uregulowanie pracy gruczołów łojowych wymaga cierpliwości. Stosuj na dzień i na noc kremy o lekkich, nawilżających konsystencjach. Bardzo ważne jest również picie odpowiednich ilości wody, ponieważ skóra, która jest odwodniona produkuje duże ilości sebum. Pamiętaj, aby używać takich substancji w kosmetykach, które zatrzymają wodę w naskórku. W tym celu stosuj humektanty, które wiążą wodę w naskórku (gliceryna, kwas hialuronowy, żel z aloesu, miód) Kolejną ważną grupą związków są emolienty. Tworzą barierę na skórze. W ten sposób zapobiegają odparowaniu wody. Emolientami są głównie oleje.
6. Oleje w pielęgnacji skóry tłustej. Dobrze jest stosować kosmetyki, które w składzie mają m.in. olej z czarnuszki, konopny, jojoba, makadamia, jojoba, słonecznikowy, z pestek malin, z pestek winogron, z pestek truskawek. Wymienione oleje dobrze wchłaniają się w skórę. Wzmacniają barierę hydrolipidową, a tym samym regulują pracę gruczołów łojowych.
Cenne składniki w kosmetykach dla cery tłustej
Zanim zdecydujesz się na wybór kosmetyków odpowiednich do rodzaju twojej cery, warto mieć świadomość, jakie składniki są szczególnie cenne, a które z nich szkodzą i lepiej jest ich unikać.1. Stosuj kosmetyki, które mają w swoim składzie:
- Składniki o działaniu sebostatycznym: kwas azelainowy, pochodne cynku. Witamina B6, witamina B3, retinoidy (witamina A), ekstrakt z drożdży, ekstrakt z ziaren lnu, cyprys, dziurawiec.
- Składniki o działanie bakteriostatycznym: olejek z drzewa herbacianego, rumianek, tymianek, rozmaryn, żeń-szeń, cynamon, wierzba biała, mącznica lekarska, jałowiec, dziurawiec, nagietek.
- Składniki o działaniu łagodzącym: wyciąg z lukrecji, rumianek, krwawnik, aloes, cyprys, kasztanowiec, rozmaryn, melisa, nagietek.
- Składniki o działaniu keratolitycznym (rozpuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka): alfa i beta hydroksykwasy, wieloowocowe kwasy AHA, kwas mlekowy, kwas salicylowy.
2. Unikaj kosmetyków, które mają w swoim składzie:
- Substancje komedogenne. Są to substancje zapychające ujścia gruczołów łojowych przez co dochodzi do powstania wyprysku. Substancjami komedogennymi są: parafina (Paraffinum, Parafinum liquidum, Mineral Oil), wazelina (Petrolatum), silikony (substancje kończące się na -thicone, np. Dimethicone lub -siloxane, np. Cyclopentasiloxane)
- Substancje wysuszające. Wysuszanie skóry prowadzi do pobudzenia jej funkcji obronnych. Skóra zaczyna produkować więcej sebum niż powinna. Efektem jest wzmożenie łojotoku. Substancjami wysuszającymi są: etanol (Ethanol, Alcohol, Alcohol denat., DRF Alcohol, Grain Alcohol), izopropanol (Isopropanol, Isopropyl Alcohol),
- Substancje drażniące. Substancje drażniące mogą przyczynić się do alergii skórnych. Mogą również powodować wzmożenie zmian trądzikowych, które są w formie kaszki lub czerwonych, niewyniosłych plamek. Substancjami drażniącymi są: PEG i PPG, Glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol etc.), Disodium EDTA, Donory formaldehydu (Diazolidinyl Urea, Imidiazolidinyl Urea, Methylisothiazolinone, DMDM Hydrantoin, Quaternium, Methylchloroisothaizolinnone,
Skóra powinna przyzwyczaić się do nowo zaproponowanej formy pielęgnacji, dlatego dobieranie coraz delikatniejszych substancji myjących i mocniejszych preparatów nawilżających powinno być stopniowe, rozłożone w czasie.
Należy pamiętać, że na początku mimo prawidłowej pielęgnacji, skóra wciąż może produkować duże ilości sebum. Ważne, żeby przeczekać ten okres. Z czasem skóra zaczyna dostosowywać się do nowej pielęgnacji i zmiany zaczynają być widoczne.