Coraz więcej jest zwolenników biegania i coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj aktywności. Zanim podejmiesz świadomą decyzję o rozpoczęciu biegowej przygody, zobacz jak bieganie może wpłynąć na Twoje ciało i umysł.
Bieganie obniża ryzyko chorób serca
Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia. Trenując, poprawia się objętość mięśnia jakim jest serce. U osób, które na co dzień nie są aktywne objętość wynosi ok. 600-700 cm3 , natomiast u osób, które regularnie wykonują aktywność fizyczną, objętość ta wzrasta do ok. 1000-1400 cm3. Wytrenowany mięsień sercowy zwiększa swoją wydolność, przez mniej pracy musi włożyć , aby przepompować potrzebną ilość krwi. Tym samym, serce „zużywa się” wolniej.
Bieganie pomaga w procesie odchudzania
Regularne bieganie jest nieodłącznym elementem spalania tkanki tłuszczowej . Bieg angażuje mięśnie brzucha, pośladków, ud, bioder, czyli tzw. Nasze „problematyczne miejsca”, w których najczęściej gromadzi się nadmiar tłuszczu. Najlepsze efekty przynosi bieganie, które trwa dłużej niż 40 minut. Energii pobierana podczas pierwszych 30 minut biegania, w znacznej części będzie pochodziła ze zmagazynowanych w mięśniach węglowodanów, dopiero po około 30 minutach treningu, energia w znacznej mierze zaczyna być pobierana z zapasowej tkanki tłuszczowej.
Bieganie zwalcza stres i poprawia samopoczucie
Dlaczego jeszcze warto biegać? Specjaliści sugerują, że jednym z czynników niwelujących stres jest regularna aktywność fizyczna. Wysiłek jakiemu poddawane jest ciało, prowadzi do wydzielania się endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. To one są odpowiedzialne za pozytywne emocje jakie w sobie odczuwamy. Ćwiczenia niwelujące stres powinny być lekkie, pozbawione poczucia rywalizacji, wykonywane regularnie, wolne od czynników, które mogą stres pogłębić. Bieganie jest idealne!
Bieganie pozytywnie wpływa na mózg
Badania potwierdzają, że regularne ćwiczenia biegowe, trwające minimum 30 minut, powodują 5-10% poprawę w funkcjach poznawczych naszego mózgu. Dzięki czemu żyjąc aktywnie, możemy liczyć na dłuższą sprawność naszego mózgu - lepszą pamięć, wyższą koncentrację, czy kreatywne myślenie.